Bułgaria odkłada wejście do “poczekalni” strefy euro

25-02-20 Promocja 0 comment

Bułgaria odłożyła do lipca przystąpienie do Mechanizmu Kursów Walutowych II (ERM II), zwanego potocznie “poczekalnią” do strefy euro, powiedział w piątek, 21 lutego premier Boyko Borissov. Wcześniej, bułgarski rząd zapowiadał, że kraj przystąpi do ERM II w kwietniu, ale premier zalecił “zwolnić tempo” całego procesu, żeby się upewnić, że istnieje narodowa zgoda co do korzyści przyjęcia europejskiej waluty. Zmiana ustawy o banku centralnym wprowadzona na początku miesiąca wywołała bowiem obawy dotyczące możliwej dewaluacji bułgarskiego lewa z niezmiennej od dawna pozycji na poziomie 1.95583 lewa za euro. Zmiana ustawy określa bowiem, że po przystąpieniu Bułgarii do ERM II, kurs lewa-euro będzie ustalony z Europejskim Centralnym Bankiem, państwami strefy euro i Danią, i dopuszcza zmienność kursu o 15%.

Najbiedniejszego członka UE, Bułgarię, czeka co najmniej dwuletni okres przejściowy ERM II, zanim kraj będzie gotowy na przystąpienie do strefy euro.

Aby uspokoić Bułgarów, parlament przyjął uchwałę, która zapewnia, że parlament zaakceptuje wejście do strefy euro tylko przy aktualnym kursie europejskiej waluty.

Źródło: euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium