Bułgaria: rząd weźmie udział w budowie terminalu LNG w Grecji

14-01-20 Promocja 0 comment

Rząd Bułgarii zatwierdził plany czołowej grupy energetycznejpaństwa Bulgartransgaz nabycia udziałow  w terminaluprzeładunkowymo skroplonego gazu ziemnego w porcieAleksandropolis, w północnej Grecji. Terminal ma się składać z pływającego terminalu LNG, oraz gazociągu długości 28 km. Przewiduje się , że terminal zacznie działać w 2022 r. Będzie on miał znaczenie strategicznie, gdyż zredukuje zależność odrosyjskiego gazu, który obecnie płynie na Bałkany nowymczarnomorskim gazociągiem TurkStream.

8 stycznia premier Bułgarii Boyko Borisov na spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Stanu USA w Sofii, zapowiedział, że Bulgartransgaz kupi 20 procent udziału w przyszłym morskim terminalu LNG Gastrade, do ktorego gazbędzie dostarczony przez USA i Qatar.

Jeszcze tego samego dnia została podpisana umowa międzyszefem zarządu Gastrade, Elminą Copelouzou i dyrektoremBulgarstrangazu, Vladimirem Malinovem. Podpisanie umowyzbiega się w czasie z budową punktu przesyłu gazu pomiędzyGrecją a Bułgarią, co pomoże w zwiększeniu dostawa LNG do Bułgarii i sąsiednich państw. Borisov jest przekonany, żewzmocni to energetyczną pozycję Bułgarii na Bałkanach.

Źródło:  Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium