Bułgaria zablokowała rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej z UE

19-11-20 Promocja 0 comment

Minister Spraw Zagranicznych Ekaterina Zahariev powiedziała 17 listopada, że Bułgaria nie zatwierdzi planu negocjacji Macedonii Północnej z UE, gdyż obydwa kraje nie uzgodniły  spornych kwestii dotyczących spraw historycznych i języka macedońskiego. Zaharieva poinformowała o tym podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Unii. “Zaproponowany projekt nie spełnia wymogów Bułgarii i nie może być zaakceptowany w takiej formie” stwierdziła szefowa dyplomacji . Bułgaria chce, żeby Skopje uznało, że  język macedoński ma bułgarskie korzenia i by  język Macedończyków nazywał się  “oficjalnym językiem Republiki Północnej Macedonii”,. Bułgaria domaga się także,  by jej sąsiad wycofał wszelkie roszczenia, których podstawą jest twierdzenie,  że w Bułgarii istnieje mniejszość macedońska.

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaev oznajmił, że traktuje bułgarskie veto jako sprawę osobistą, i spodziewa się kolejnych warunków ze strony Sofii. Nie może sobie wytłumaczyć tego posunięcia Bułgarii inaczej niż zbliżającymi się wyborami zaplanowanymi na rok następny. Z kolei minister spraw zagranicznych MP Bujar Osmani wyraził nadzieję, że ostatecznie problem zostanie rozwiązany . “UE budowała swoją wiarygodność przez dekady, zbyt dużo w nią zainwestowała, by pozwolić tak łatwą tę wiarygodność poderwać”.

Niemiecki minister Spraw Europejskich, Michael Roth, ogłosił, że Niemcy, które teraz sprawują prezydencję w Radzie  UE nie poddają się i będą prowadzić intensywne rozmowy, żeby umożliwić  Macedończykom rozpoczęcie negocjacji   integracyjnych  z UE.

Źródło: Radio Free Europe / Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium