Były prezydent Słowacji kieruje ostry list do byłego premiera: Szerzysz zło, władza cię zniszczyła

01-02-20 Promocja 0 comment

Były prezydent Słowacji i przewodniczący partii  „W imieniu ludzi”, Andrej Kiska opublikował list otwarty do byłego premiera Roberta Fico, w którym napisał, że Fico przejdzie do historii jako człowiek, który pozwolił złu zdominować Słowację. „Chcę otwarcie powiedzieć, że w ciągu 12 lat rządzenia miałeś wiele okazji, aby zło  zatrzymać. Tymczasem zło tobą owładnęło i szerzysz je dokoła”, napisał  Kiska.

Były prezydent  zarzucił byłemu premierowi, iż ten nadal uważa, że  wszyscy się go boją. „Już od dawna nie. Nie ufaj ludziom, którzy żyją z twojej władzy i nadal ci to mówią. Dbają tylko o siebie. Wszyscy twoi przyjaciele są bajecznie bogaci i szczęśliwi. Wykorzystali cię. – napisał Andrej Kiska i wypomniał Fico morderstwo dziennikarza Jána Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kušnírovej.

Kiska przypomniał Fico, że jeden z zabójców wymienił  w trakcie toczącego się właśnie procesu nazwiska Fico, Kalinaka i innych członków partii Roberta Fico – Smer: ”Kočner (biznesmen oskarżony o zlecenie morderstwa) dawał do zrozumienia, że Cię zna i, że Ty go kryjesz.  Miałeś w rękach policję, która odmówiła ochrony Kuciaka, pomimo tego, że o nią prosił. Nadużywałeś całego systemu przeciwko każdemu, kto cię skrytykował. I pozwoliłeś ludziom takim jak Kočner poczuć, że mogą być  bezkarni”    napisał w liście otwartym były prezydent.

Na końcu  Kiska odżegnał się od znajomości z Fico: „W liście zwracałem się do Ciebie per ty, ponieważ poznaliśmy się dawno temu. Ale od teraz będę do Ciebie znów zwracał się per pan. Panie Fico,  w Pana sercu panuje nienawiść do innych. Wierzę, że nie oczekujesz wybaczenia od rodziców Janka i Martiny. Nie możesz tego od nich oczekiwać.  Od nas także się nie doczeka się Pan  wybaczenia.  Nie wybaczymy i nie  zapomnimy, a ja pokonam pana w wyborach i oddamy Słowację w ręce  porządnych ludzi”, zakończył list były prezydent.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium