Cchinwali przekazało Gruzji ciało Tatunaszwilego

22-03-18 Promocja 0 comment

Ciało zmarłego niedawno w niewyjaśnionych okolicznościach w Osetii Południowej Arczila Tatunaszwilego zostało  przekazanie stronie gruzińskiej.

20 marca br. ciało Tatunaszwilego dostarczono do Krajowego Biura Ekspertyzy Sądowej im. Lewana Samcharauli, a następnie przekazano jego rodzinie. Zgodnie ze wstępnymi prognozami wyniki ekspertyzy sądowej będą znane za dwa tygodnie, jednak już teraz krewni Tatunaszwilego informują, że na twarzy i ciele zmarłego widoczne są ślady tortur (przede wszystkim w okolicach ramion i pleców), zmarłemu odcięto także za życia palec wskazujący prawej ręki.

W związku ze śmiercią Arczila Tatunaszwilego, 21 marca br. parlament Gruzji przyjął specjalną rezolucję przygotowaną przez frakcje Gruzińskiego Marzenia oraz Europejskiej Gruzji.  W dokumencie znalazło się żadanie, aby do 15 czerwca 2018 r. rząd przedłożył parlamentowi Listę Otchozoria – Tatunaszwili, która obejmie osoby oskarżone i skazane za morderstwa, uprowadzenia, tortury i nieludzkie traktowanie oraz spowodowanie poważnych uszczerbków na zdrowiu obywateli Gruzji na okupowanych terytoriach. Parlament wzywa także rząd do  skłonienia  organizacji międzynarodowych  i krajów partnerskich do wprowadzenia sankcji wobec osób wymienionych na Liście Otchozoria – Tatunaszwili, w tym związanych z wydawaniem wiz czy transakcjami  finansowymi. Parlament Gruzji w  rezolucji winą  za wszystkie wyżej wymienione przypadki obarczają winą Rosję jako kraj, który sprawuje pełną kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium