Ceremonia wręczenia XXVII edycji Nagrody Przeglądu Wschodniego za rok 2019

27-03-21 Promocja 0 comment

27 marca 2021 w odbyła się ceremonia wręczenia XXVII edycji Nagrody Przeglądu Wschodniego za rok 2019. Ze względu na sytuację epidemiczną ceremonia nie mogła odbyć się w zeszłym roku. Kapituła Nagrody zdecydowała, że ceremonia odbędzie się w 2021 w nowatorskiej, hybrydowej formie.
Przy poszanowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa czterech laureatów odebrało Nagrody 23 marca, w Sali Balowej Pałacu Potockich. Wręczenie każdej z Nagród zostało nagrane. Stacjonarna część ceremonii odbyła się w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystości prowadzonej przez dyr. Jana Malickiego udział wzięło dwóch laureatów: Gennadii Korolov oraz Raimo Pullat, pozostali laureaci wzięli udział w ceremonii za pośrednictwem połączenia internetowego. Dzięki połączeniu przygotowanych wcześniej nagrań, wystąpień na żywo w Sali Senatu oraz transmisji online udało się przeprowadzić ceremonię, podczas której laureaci oraz laudatorzy mogli wspólnie celebrować tę niezwykle doniosłą chwilę.

Nagrodę w kategorii Dzieła Krajowe za książkę Dwa powstania: bitwa o Lwów 1918 otrzymał dr Damian K. Markowski. Laudację wygłosić miał Adolf Juzwenko, czemu niestety przeszkodziły drobne problemy techniczne. Laureat Nagrodę z rąk Jana Malickiego odebrał 23 marca, zaś w ceremonii obecny był za pośrednictwem internetu.

Nagrodę w kategorii Dzieła Zagraniczne, za książkę Федеративні проекти в Центрально-Східній Європі: від ідеологічної утопії до реальної політики (1815-1921 рр.) otrzymał prof. Gennadii Korolov. Laudację wygłosił prof. Leszek Zasztowt. Prof. Korolov Nagrodę odebrał w Sali Senatu w dniu ceremonii, prof. Zasztowt laudację wygłosił za pośrednictwem połączenia internetowego.

Po raz pierwszy w historii, w kategorii Edycja Źródeł przyznane zostały dwie, równorzędne Nagrody.
Pierwszą z nich, za książkę Akta sejmiku Kowieńskiego z lat 1733-1795 otrzymała dr Monika Jusupović. Laudację wygłosił prof. Andrzej Rachuba. Laureatka i laudator wzięli udział w ceremonii za pośrednictwem połączenia internetowego.

Drugą laureatką Nagrody Przeglądu Wschodniego w kategorii Edycja Źródeł, za książkę Aleksander Szklennik, Wspomnienia o wydarzeniach w Wilnie i w kraju otrzymała prof. Joanna Gierowska-Kałłaur. Laudację, za pośrednictwem internetu wygłosił prof. Zdzisław Winnicki. Prof. Gerowska-Kałłaur Nagrodę odebrała 23 marca w Sali Balowej Pałacu Potockich, zaś podziękowanie wygłosiła na żywo za pośrednictwem internetu, w dniu ceremonii wręczenia Nagrody.

Nagrodę w kategorii: Popularyzacja problematyki wschodniej, za książkę Zapomniane uczelnie Rzeczypospolitej. Kroże – Krzemieniec – Podoliniec otrzymał dr Jan Skłodowski. Laudację , którą przygotował prof. Stanisław Sławomir Nicieja w imieniu laudatora odczytał Jan Malicki. Laureat Nagrodę odebrał w dniu 23 marca, w ceremonii zaś uczestniczył za pośrednictwem łączności internetowej.

Nagrodę Specjalną, za całokształt badań, pracy i twórczości naukowej otrzymał estoński historyk, prof. Raimo Pullat. Prof. Pullat zaszczycił nas swoją obecnością w dniu wręczenia Nagrody. W ceremonii wręczenia Nagrody, ze względu na jej doniosłe znaczenie udział wziął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Estońskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, JE Martin Roger. Laudację za pośrednictwem internetu wygłosił prof. Bogusław Bakuła.

Tradycyjne, podczas ceremonii wręczenia Nagrody Przeglądu Wschodniego przyznawana jest także Nagroda im. Aleksandra Gieysztora. Laureatem XIX edycji Nagrody zostało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Laudację do Nagrody wygłosił były prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. W imieniu Kolegium Nagrodę, w dniu 23 marca odebrał Laurynas Vaičiūnas.

Całość ceremonii wręczenia XXVII Nagrody Przeglądu Wschodniego za rok 2019 obejrzeć można na naszym kanale You Tube:

Patronem medialnym ceremonii wręczenia Nagrody Przeglądu Wschodniego było Polskie Radio dla Zagranicy.