Chorwacja: Premier Chin przybył do Zagrzebia 

13-04-19 Promocja 0 comment

Premier Chin Li Keqiang, przed rozpoczęciem szczytu „16+1” w Dubrowniku ,złożył 11 kwietnia wizytę w Zagrzeb. Po spotkaniu ze swoim chorwackim odpowiednikiem Andrejem Plenkovićem,  obiecał, że Chiny będą importować chorwackie towary, które odpowiadają zapotrzebowaniu  chińskich konsumentów. Po podpisaniu wspólnego protokołu o standardach kontroli weterynaryjnej, minister rolnictwa Chorwacji oświadczył z kolei, że rynek Chin otworzył  się na chorwackie mleko i nabiał.

Obecnie, wartość obrotów handlowych między dwoma państwami wynosi 1 miliard euro. W zeszłym roku, Chorwację odwiedziło  250 tys. turystów z Chin.

Obie strony potwierdziły także zamiar współpracy przy  dużych projektach infrastrukturalnych takich jak np.  modernizacja kolej Zagrzeb-Rijeka czy chorwackich portów morskich.

Li Keqiang i Andrej Plenković zwiedzili teren budowy mostu Pelješac, żeby symbolicznie zapoczątkować  wbicie pierwszego filara. Jest  to największy projekt budowlany w Chorwacji w ostatnich latach, realizowany przez państwową spółkę China Bridge and Road Corporation. Most połączy południe Chorwacji z resztą kraju omijając  terytorium Bośni i Hercegowiny. Około 85% kosztów inwestycji wynoszących  282 milionów euro sfinansuję UE. Był to   pierwszy duży przetarg na terenie Unii Europejskiej wygrany przez chińską firmę.

Źródło: Euractive

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium