Chorwacja : trzej posłowie pozbawieni immunitetu

21-09-20 Promocja 0 comment

Parlament Chorwacji na wniosek Prokuratury Państwowej pozbawił immunitetu trzech deputowanych, podejrzanych o korupcję. Dwaj z nich, Dražen Barišić, z rządzącego Demokratycznego Sojuszu Chorwacji (HDZ), i Vinko Grgić, z opozycyjnej Socjal-Demokratycznej Partii (SDP) pełnią funkcję burmistrzów w miastach Velike Gorice oraz Nova Gradiška. Według prokuratorów i Biura Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej, w latach 2019 i 2020, burmistrzowie w specjalny sposób potraktowali w przetargupublicznym spółkę Elektrocentar Petek, która zajmuje się budową instalacji elektrycznych. Za tę przysługę, politycy mieli dostać kilkanaście tysięcy euro. Posłowie odrzucili oskarżenie. Natomiast lider HDZ i premier Andrej Plenković oznajmił , że popiera antykorupcyjne działania prokuratury.

Trzeci deputowany, Darko Puljašić, członek HDZ i burmistrz miasta Požega, został w związku z tą sprawą pozbawiony immunitetu.  Jest on oskarżony o fałszowanie dokumentów i oszustwo, którego dokonał dwa lata temu, zanim został burmistrzem.

Według organizacji Transparency International, w Indeksie Percepcji Korupcji 2019, Chorwacja z wynikiem 47 punktów na 100  zajmuje najlepszą pozycję od pięciu lat.  

Źródło:   Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium