Chorwacja: trzęsienie ziemi i koronawirus w Zagrzebiu

23-03-20 Promocja 0 comment

23.03.2020

Trzęsienie ziemi uderzyło w stolicę Chorwacji w niedzielę rano. Miało siłę 5.5 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się zaledwie kilka kilometrów na północ od miasta. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 140 lat.

Wstrząsy wystąpiły w dwóch fazach, z których każda trwała tylko kilka sekund. Wystarczyło to jednak, by spowodować poważne uszkodzenia budynków , zwłaszcza w centrum Zagrzebia. Min. zawaliła się jedna z wież zabytkowej katedry niszcząc 23 samochody. Kilka osób zostało uwięzionych we własnych domach. Lekarze walczą o życie rannego piętnastolatka.

Premier Andrej Plenković polecił ludziom pozostanie na dworze na wypadek powtórnych wstrząsów, nawołując jednocześnie do zachowania koniecznego dystansu z powodu epidemii koronawirusa, który dodatkowo utrudnia sytuację. “Mamy teraz do czynienia z dwoma kryzysowymi sytuacjami”, powiedział Plenković.

Do 22 marca, w Chorwacji potwierdzono 235 zarażeń nowym wirusem, jedna osoba zmarła.

“Staramy podjąć decyzje co dalej robić. Mamy zasady działania w przypadku trzęsienia ziemi, ale gdy łączy się ono z globalną epidemią, sytuacja się komplikuje”, powiedział chorwacki minister spraw wewnętrznych.

Na razie władze chorwackie starają się ograniczyć transport publiczny i wszelką, prócz niezbędnej, komunikację z wyspami.

Źródło: euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium