CNN: Czechy wyspą zniszczenia i rozpaczy w walce z pandemią

04-03-21 Promocja 0 comment

„Z powodu nieudanej walki z pandemią Covidu-19 Czechy stały się małą wyspą zniszczenia i rozpaczy, gdzie liczba zarażonych i ofiar urosła do zawrotnych rozmiarów. Trudno jednak wyjaśnić, dlaczego taki los spotkał stosunkowo bogaty kraj z silną opieką zdrowotną, demokratycznie wybranym rządem i dostępem do szczepionek”, stwierdza CNN w swojej analizie.

Według CNN do katastrofalnej sytuacji doprowadziły dziesiątki drobnych pomyłek, złe decyzje oraz błędy komunikacyjne.

„Nowa, bardziej zaraźliwa mutacja wirusa rozprzestrzenia się w kraju, co doprowadziło czeskie szpitale na skraj upadku. Bilans zmarłych przekroczył 20 tys. i pod względem stosunku do liczby ludności należy do najwyższych na świecie. Nie istnieje jednak powód, dla którego właśnie ten kraj miałby być najbardziej dotkniętypandemią ”- zauważa CNN.

„Rząd przyjął niefortunną strategię i podejmuje decyzje w oparciu o obecne możliwości szpitali, co oznacza, że ​​często przychodzą one za późno” – powiedział  CNN Jan Kulveit  z Uniwersytetu Oksfordzkiego. „Jest ogromna różnica między podjęciem działań na czas a dziesięciodniowym zwlekaniem. Dziesięciodniowe opóźnienie, gdy liczba reprodukcji wynosi 1,4 oznacza podwojenie epidemii”, dodał.

Według CNN epidemiolog Rastislav Maďar uważa, że ​​przyczyną obecnego kryzysu są trzy złe decyzje rządu. Pierwszą była odmowa zastosowania się do zaleceń grupyekspertów dotyczących przywrócenia obowiązku noszenia masek latem ubiegłego roku. Drugim było ponowne otwarcie sklepów przed Bożym Narodzeniem, a trzecim niezdolność reagowania na rozprzestrzenianie się nowej mutacji na początku stycznia: „To były trzy ogromne błędy, a teraz modlimy się tylko, aby  nie doszło do czwartego ”, powiedział ekspert.

Demograf Dagmar Dzúrová z Uniwersytetu Karola przypomniała, że ​​ pogorszenie sytuacji epidemicznej w Czechach ma również związek z polityką. Według niej, jesienią ubiegłego roku władze nie interweniowały zawczasu w związku z wyborami regionalnymi. „W przeciwieństwie do innych krajów (Czechy) nie poradziły sobie z drugą falą i myślę, że wybory odegrały w tym swoją rolę ” – powiedział epidemiolog R. Maďar.

„Rząd nie słucha ekspertów i traktuje pandemię w kontekście własnych potrzeb politycznych. A kiedy konieczność obostrzeń jest wyjaśniana opinii publicznej, robią to politycy, co oznacza, że ​​część społeczeństwa z góry je bojkotuje, gdyż podejrzewa, że powód restrykcji jest czysto polityczny ”- mówi Dzúrová, wskazując dla kontrastu Niemcy, gdzie większość komunikacji z opinią publiczną zostawiono w gestii specjalistów.

Ponadto, zdaniem ekspertów, z którymi skontaktował się CNN, w Czechach brakuje sensownego wsparcia finansowego, które motywowałoby ludzi do przestrzegania środków zapobiegawczych, w tym nakazanej kwarantanny. Problem stanowi także słabe egzekwowanie ograniczeń, szerzenie się dezinformacji oraz sposób przedstawiania pandemii w mediach.

„Ludzie są znużeni, spotykają się prywatnie, urządzają imprezy, wyjeżdżają w góry i ignorują policję, która niewiele może”, uważa Maďar.

Według CNN, pierwsza fala pandemii w zeszłym roku, z którą kraj poradził sobie bez większych problemów, prawdopodobnie wzmocniła wiarę w teorie spiskowe: „W rezultacie duża część społeczeństwa uznała, że nic strasznego się nie wydarzyło i że dalekosiężne środki nie są konieczne” – uważa Dzúrová. Taka sytuacja nazywana jest „paradoksem sukcesu”.  Gdy podejmowane działania prewencyjne okazują się skuteczne, opinia publiczna zaczyna lekceważyć wagę zagrożenia i uważa, że ​​zapobieganie było stratą czasu.

„Ludzie dostrzegają negatywne skutki obostrzeń, a nie widzą  pokłosia wirusa. Dlatego coraz więcej głosów kwestionuje powagę choroby, co jest zaskakujące w kraju, w którym umierają tysiące ludzi ”- powiedział Kulveit dla CNN.

„Obawiam się, że duża część czeskiej opinii publicznej nadal nie rozumie, jak poważna jest sytuacja, a prawdziwe zagrożenie polega na tym, że niektórzy po prostu zaakceptowali fakt, iż każdego dnia  umiera 100 lub 150 osób. Według nich nie jest to niepokojące, ale naturalne i nieuniknione ”- powiedziała  CNN czeska demograf.

Źródło: Novinky