COVID-19: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

18-05-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 671 przypadków zarażenia COVID-19. 12 osób zmarło, 393 wyzdrowiały.

14 maja rząd zniósł ograniczenia wjazdowe i wyjazdowe nałożone na miasta Rustawi oraz Gardabani. 18 maja zostaną zniesione ograniczenia w Marneuli. Natomiast z powodu wykrycia 8 nowych przypadków zarażenia korona wirusem, 15 maja władze objęły kwarantanną wioskę Geta w gminie Bolnisi. Ponadto 9 nowych przypadków potwierdzono we wsi Muszewani (Bolnisi). Ze względu na gwałtowny wzrost liczby zachorowań gmina Bolnisi pozostanie w izolacji, mimo, że wcześniej miano tam 18 maja znieść kwarantannę.

18 maja przestanie obowiązywać zakaz gromadzenia się powyżej 3 osób (za wyłączeniem środków transportu); liczba zgromadzonych w miejscach publicznych nie będzie mogła jednak przekroczyć 10. Tego dnia zostaną też otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Premier Giorgi Gacharia poinformował, że władza nie planuje po raz kolejny przedłużać stanu wyjątkowego. W związku z tym po 22 maja przestanie obowiązywać godzina policyjna.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wznowiony będzie transport publiczny, media spekulują, że może to nastąpić po 22 maja. Wiadomo, że w komunikacją miejską pasażerowie będą musieli nosić maski i zachowywać dystans społeczny. Planowane jest ponoć także sprawdzanie temperatury ciała oraz wprowadzenie limitów pasażerów.

Ponad 20 linii lotniczych wyraziło chęć wznowienia lotów do Gruzji. Są to m. in. Wizair, Ryanair, Turkish Airlines i Qatar Airways. Premier Gacharia potwierdził również, że trwają już negocjacje w sprawie utworzenia „bezpiecznych korytarzy turystycznych” z Polską, Czechami, krajami bałtyckimi, Austrią, Izraelem oraz kilkoma innymi państwami. Także gruzińskie linie lotnicze Georgian Airways potwierdziły, że 1 lipca wznowią połączenia.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 4044 przypadki zarażenia COVID-19. 52 osoby zmarły, 1666 wyzdrowiało.

Minister zdrowia Arsen Torosyan poinformował, że liczba zachorowań w kraju wzrasta dziennie średnio o 150 nowych przypadków. Jeśli ta tendencja się utrzyma, za 7-10 dni pacjenci, u których choroba przechodzi bezobjawowo (70%), będą odbywać kwarantannę w domu. Według ministra, w tej chwili Armenia pozostaje jednym z nielicznych krajów, który nadal hospitalizuje i izoluje wszystkie osoby, u których potwierdzono COVID-19.

Ze względu na wzrost liczby zachorowań po raz drugi przedłużono do 13 czerwca, obowiązujący od 16 marca stan wyjątkowy. Premier Nikol Paszynian poinformował, że mimo to rząd nie planuje wprowadzenia nowych ograniczeń i wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej będzie stopniowo znosić poszczególne zakazy. Władze zapowiedziały już zniesienie 18 maja ograniczeń dot. transportu publicznego. Obowiązywać będzie jednak nakaz noszenia masek w miejscach publicznych – zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych, a za złamanie go będzie grozić grzywna.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 2980 przypadków zarażenia COVID-19. 36 osób zmarło, 1886 wyzdrowiało.

Podczas, gdy władza milczy na temat sytuacji epidemiologicznej, a prorządowe media wykazują optymizm, niezależni dziennikarze donoszą, że wzrost liczby zachorowań na COVID-19 może świadczyć o drugiej fali epidemii – w ostatnim czasie dzienna liczba zachorowań prawie dwukrotnie przewyższa wskaźnik wyzdrowień. Jak podaje portal JAMnews, z obserwacji mediów i serwisów społecznościowych wynika, że ani urzędnicy, ani społeczeństwo szczególnie się tym nie przejmują i kraj stopniowo wychodzi z kwarantanny.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, sova.news, ekhokavkaza.com, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium