COVID-19: nowe antyrekordy zachorowań na Kaukazie

17-10-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

15 października w ciągu doby w Gruzji zarejestrowano 919 nowych przypadków zachorowań na COVID-19 i jest to największa liczba od czasu wybuchu pandemii. Zgodnie ze stanem na 16 października w kraju potwierdzono 15327 przypadków zachorowań na COVID-19. 7613 osób wyzdrowiało, 124 osoby zmarły. Największa liczba zachorowań przypada na Adżarię, Tbilisi i Imeretię.

Premier Giorgi Gacharia wyraził obawę, że dzienny przyrost nowych zachorowań wkrótce przekroczy tysiąc i w najbliższym czasie liczba ta nadal będzie wzrastać. W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej rząd podjął decyzję o wprowadzeniu pewnych ograniczeń. Od 16 października Tbilisi i całym regionie Imeretia po godzinie 22 obowiązywać będzie zakaz pracy restauracji i kawiarni, a także wszystkie obiektów rozrywkowych. Tymczasem już 19 października w Adżarii ma zostać przywrócone funkcjonowanie transportu publicznego.

Pewne ulgi wprowadzone zostaną natomiast wobec obywateli Gruzji wracających z zagranicy. Osoby, które przedstawią wyniki testu PCR zrobionego w ciągu 72 godzin przed przylotem do kraju nie zostaną objęte obowiązkiem kwarantanny w specjalnych miejscach i zamiast tego będą mogły przeprowadzić 12-o dniową kwarantannę w domu. Premier poinformował, że nowe regulacje wejdą w życie wraz z planowanym w listopadzie br. wprowadzeniem dodatkowych lotów do krajów europejskich.

W związku z niewystarczającą liczbą krótkoterminowych obserwatorów z państw OBWE z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń dotyczących podróży i zdrowia, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) odwołało swoich krótkoterminowych  obserwatorów i postanowiło ograniczyć misje w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie ( we wszystkich tych krajach niedługo odbędą się wybory, przyp.red) do obserwacji długoterminowych.

ARMENIA

15 października Narodowe Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób Armenii poinformowało, że w ciągu doby odnotowano 1 371 nowych przypadków zachorowań na COVID-19, co jest rekordowym wskaźnikiem od momentu wybuchu pandemii. Zgodnie ze stanem na 16 października w kraju potwierdzono 59 995 przypadków zachorowań na COVID-19. 47119 osób wyzdrowiało, 1046 zmarło.

AZERBEJDŻAN

Ze względu na wzrost liczby zachorowań na COVID-19 władze Azerbejdżanu po raz kolejny podjęły decyzję o wprowadzeniu kwarantanny, która tym razem ma obowiązywać od 19 października do 2 listopada.

Zgodnie z decyzją rządu w tym okresie liczba pracowników instytucji publicznych zostanie zredukowana do 30%, apozostali będą oddelegowani do pracy zdalnej. Podobne działania są zalecane instytucjom i organizacjomdziałającym w sektorze prywatnym. W tym czasie zamknięte będą wszystkie placówki oświatowe. Nie będzie działać stołeczne metro.

Dotychczas w Azerbejdżanie potwierdzono 43 280 przypadków zarażenia COVID-19. 619 osób zmarło, 39 671 wyzdrowiało.

Źródło: ekhokavkaza.com, sova.news, osce.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium