Cykl wydarzeń poświęcony relacjom polsko-gruzińskim w Gruzji

02-12-19 Promocja 0 comment

W dniach 22-25 listopada 2019 roku w Gruzji – w Tbilisi, Gori i Bakurciche – odbył się cykl wydarzeń poświęconych relacjom polsko-gruzińskim. Ich organizatorem było Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi, Ambasadą Gruzji w Polsce oraz Instytutem Polskim w Tbilisi.

Piątek, 22 listopada 2019

Posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków

W piątek 22 listopada na Państwowym Uniwersytecie im. Iwane Dżawachiszwili w Tbilisi odbyło się posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków. W posiedzeniu wzięli udział: dr David Kolbaia (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), prof. dr hab. Wojciech Materski (Polska Akademia Nauk), prof. Grzegorz Mazur (Uniwersytet Jagielloński), dr Paweł Libera (Instytut Pamięci Narodowej), prof. Włodzimierz Suleja (Instytut Pamięci Narodowej), prof. Otar Janelidze (Muzeum Narodowe w Tbilisi), Dimitri Silakadze (Archiwum Państwowe w Gruzji) oraz Shorena Murusidze (Narodowe Centrum Rękopisów im. Kornela Kekelidze).  Językiem roboczym spotkania był polski oraz gruziński, a tłumaczem był Pan Michał Mantidze oraz Pan Dawid Kandrewicz. Protokolantką posiedzenia była Daria Szlezyngier, sekretarz Stacji Kaukaskiej SEW UW w Tbilisi.

Posiedzenie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków otworzył przewodniczący Komisji, doktor David Kolbaia. Dr Kolbaia podziękował zebranym za przybycie oraz podziękował członkom Komisji za ich dotychczasową pracę, którą zwieńczyło wydanie w języku angielskim pierwszego tomu prac Komisji: Polish-Georgian Historians’ Commisssion Collected Works, Volume I, 2019.

Doktor Kolbaia przypomniał również o sukcesie ustanowionej w 2018 roku Nagrody im. Tytusa Filipowicza, powstanie której zainicjowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (uroczystość wręczenia pierwszej edycji Nagrody odbyła się 11 września 2019 roku na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym).

Następnie członkowie Komisji rozpoczęli obrady, w trakcie których podsumowano dotychczasową pracę Komisji oraz dyskutowano nad planami i zadaniami na przyszłość.

Otwarcie wystawy w Pałacu Młodzieży w Tbilisi

Wieczorem w Pałacu Młodzieży w Tbilisi odbyło się oficjalne otwarcie wystawy Św. Grzegorz Peradze (1899-1941)Męczennik, Uczony, Ekumenista. Otwarcia wystawy dokonał jej autor – doktor David Kolbaia oraz Ambasador RP w Gruzji,  dr hab. Mariusz Maszkiewicz. Kolejno głos zabierali prof. Włodzimierz Suleja oraz prof. Wojciech Materski. Następnie doktor David Kolbaia oficjalnie oprowadził zebranych po wystawie.

Sobota, 23 listopada 2019

Wizyta w Akademii Obrony Narodowej w Gori

W sobotę członkowie Polsko – Gruzińskiej Komisji Historyków oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej odwiedzili Akademię Obrony Narodowej w Gori. Otwarcia wydarzenia naukowego dokonał generał brygady Malkhaz Makaradze i dr David Kolbaia. W ramach wizyty profesor Włodzimierz Suleja wygłosił wykład o Józefie Piłsudskim, promując tym samym wydaną niedawno w języku gruzińskim książkę swojego autorstwa, poświęconą Marszałkowi.

Następnie odbyła się promocja albumu Pod skrzydłami Rzeczypospolitej. Emigracja gruzińska w Polsce 1921-1939, którego autorem jest doktor David Kolbaia.

Po promocji albumu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy Gruzińscy oficerowie kontraktowi w Wojsku Polskim. Oprowadzenia po wystawie dokonał generał brygady Malkhaz Makaradze i jej autor dr David Kolbaia.

Wizyta na Państwowym Uniwersytecie w Gori

Po wizycie w Akademii Obrony Narodowej w Gori polska delegacja udała się z wizytą na Państwowy Uniwersytet w Gori, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie z rektorem Giorgim Sosiaszwilim. Po uroczystym powitaniu przez władze uniwersytetu oraz wręczeniu prezentów, przedstawiciele obu stron zasiedli przy okrągłym stole w celu omówienia możliwości współpracy.

Po zakończeniu oficjalnej narady rektor Sosiaszwili zaprosił członków Komisji do mieszczącego się na uczelni Centrum Uniwersytetu Warszawskiego, w którym odbyło się spotkanie ze studentami uczęszczającymi na lektoraty języka polskiego oraz z absolwentami polskich programów stypendialnych.

Następnie cała delegacja udała się na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gori, na którym zapalono znicz dla uczczenia pamięci wybitnego Polaka.

Wizyta w Gori zakończyła się uroczystym obiadem, po którym polska delegacja wróciła do Tbilisi.

Poniedziałek – wtorek, 23-25 listopada 2019

Konferencja Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków połączona z konferencją Represje religijne w państwach komunistycznych w Domu –Muzeum św. Grzegorza Peradze Bakurciche

W poniedziałek w Domu-Muzeum im. św. Grzegorza Peradze w Bakurciche rozpoczęła się „4. Konferencja Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków” połączona z konferencją „Represje religijne w państwach komunistycznych. Otwarcia konferencji dokonał JE Mariusz Maszkiewicz, Ambasador RP w Gruzji, Arczył Chandamaszwili, mer Miasta Gurdżaani, kolejno głos zabierali przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków dr David Kolbaia i prof. Włodzimierz Suleja a także Romanoz Peradze, bratanek świętego Grzegorza. Doktor David Kolbaia dokonał również w muzeum oficjalnego otwarcia wystawy Św. Grzegorz Peradze (1899-1942).