Czarnogóra: kraj wolny od COVID-19

28-05-20 Promocja 0 comment

Czarnogóra jest drugim europejskim państwem po Wyspach Owczych, które oficjalnie zgłosiło brak nowych zakażeń koronawirusem na swoim terytorium. Rząd wydał komunikat w tej sprawie 25 maja. W związku z tym, Czarnogóra zamierza otworzyć 1 czerwca swoje granice dla obywateli Chorwacji, Albanii, Słowenii, Grecji i kilku zachodnich krajów, w których stan epidemiologiczny się poprawił. Podkreślono, że granice zostaną otwarte dla obywateli tych państw, gdzie zanotowano mniej niż 25 przypadków zachorowań na 100 tys. osób.

Cofnięcie ograniczeń ruchu nie dotyczy jednak mieszkańców Serbii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz Rosji, co wywołało gniewne reakcje ze strony sąsiadów.

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dacić nazwał decyzję w tej sprawie “śmieszną i bezsensowną”. Z kolei premier Ana Brnabić powiedziała, że Serbia nie wprowadzi zakazu wjazdu dla Czarnogórców, ale sami Serbowie nie będą podróżować tam gdzie nie są mile widziani.

Serbskie pro-rządowe media łączą decyzję władz Czarnogóry z protestami Serbów przeciwko ustawie wyznaniowej przyjętej w Czarnogórze, w końcu zeszłego roku. Ich zdaniem ustawa wymierzona jest przeciwko Serbskiej Prawosławnej Cerkwi (SPC). Członek prezydencji BiH, Milorad Dodik, który reprezentuje serbską wspólnotę federacji, uważa, że władze Czarnogóry demonstrują w ten sposób niechęć do Serbów i SPC.

Otwarcie granic ma na celu, przede wszystkim ożywienie turystyki. Problem w tym, że według urzędu statystycznym Czarnogóry, w 2018 r. ponad 34 procent turystów przyjechało do tego kraju właśnie z Serbii, BiH, Kosowa i Rosji. Gospodarka Czarnogóry mocno zależy od gości z zagranicy. Wpływy z turystyki stanowią 21 % PKB kraju.

Źródło: emerging-europe.com / Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium