Czarnogóra: parlament zalegalizował związki partnerskie dla osób tej samej płci

04-07-20 Promocja 0 comment

Parlament Czarnogóry przegłosował ustawę legalizującą związki partnerskie dla osób tej samej płci. Projekt ustawy został poparty przez rządzącą koalicję oraz opozycyjne partie SDP i DEMOS. Natomiast ugrupowania reprezentujące mniejszości narodowe : Chorwacka Inicjatywa Obywatelska, Partia Bośniacka i albańska partia FORCE oraz większość partii opozycyjnych zagłosowały przeciw.

Ustawa pozwala związkom jednopłciowym zawrzeć związek partnerski, dziedziczać i dzielić wspólnymajątek, korzystać z ubiezpieczenia emerytalnego, odwiedzać się w szpitalu i opiekowaćdziećmi. Prawo nie wyjaśnia czy para będzie mogła adoptować dzieci, ale pozwala opiekowaćsię dzieckiem jednego z partnerów.

Prezydent Milo Djukoanović powiedział, że przyjęcie ustawy jest potwierdzeniem tego, żespołeczeństwo Czarnogóry dojrzało i zbliża  kraj do rozwiniętych demokracji. “Rodzicie sięswobodni i równi w prawach!”, napisał na Twitterze, a premier Dusko Marković dodał, że “w europejskiej Czarnogórze nie ma miejsce na seksualną dyskrymiację”.  

Źródło:   n1info.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium