Czarnogóra: zakaz publicznego negowania ludobójstwa w Srebrenicy

19-06-21 Promocja 0 comment

Parlament Czarnogóry odwołał w czwartek ministra Sprawiedliwości Vladimira Leposavića z powodu wyrażania przez niego wątpliwości co do tego, że zbrodnie dokonane przez serbskich bojowników w bośniackim mieście Srebrenica w 1995 roku były ludobójstwem. Minister późniejprzeprosił i wyjaśnił, że jego opinia odnosi się do legalności decyzji Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który tak określił wydarzenia w Srebrenicy.  Minister został odwołany na wniosek premiera Zdravko Krivokapića, złożony jeszcze w kwietniu, choć w niektórych miastach zorganizowano wówczas protesty przeciwko tej decyzji.

Większość posłów i opozycji (43) poparło wniosek premiera. Wspierająca rząd prawicowa pro-serbska koalicja Front Demokratyczny zapowiedziała, że Krivokapić przestanie być premierem, po tym jak socjaldemokraci z opozycji pomogli mu pozbyć się ministra.

Ostatecznie 16 czerwca, parlament przyjął projekt rezolucji zaproponowanej przez opozycję w sprawie zakazu publicznego kwestionowania ludobójstwa w Srebrenicy. Największa partia rządzącej koalicji Dla Przyszłości Czarnogóry (Za budućnost Crne Gore)  zagłosowałaprzeciwko rezolucji, nazywając dokument prowokacją wobec serbskiej mniejszości. Kolejny blok Pokój jest naszą nacją (Mir je naša nacija) poparł rezolucję,  po dodaniu poprawki o potępieniu wszystkich zbrodni wojennych na terytorium byłej Jugosławii i nie obarczaniu odpowiedzialnością za nie tylko Serbów, Chorwatów czy Bośniaków.

Przypomnijmy, że w 2009 roku, Czarnogóra przyjęła deklarację akceptującą rezolucjęEuropejskiego Parlamentu dotyczącą wydarzeń  w Srebrenicy i ustaliła 11 lipca dniem pamięci ofiar masakr z 1995 roku. Jednak wtedy w dokumencie nie padło słowo “ludobójstwo”.

Źródło: Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium