Czechy: Rząd zatwierdził stan wyjątkowy. W pubie przy stole może siedzieć maksymalnie 6 osób

30-09-20 Promocja 0 comment

Stan wyjątkowy w Czechach ma obowiązywać od północy z niedzieli 4 na poniedziałek 5 października br. i będzie trwał miesiąc. Zdaniem ministra zdrowia Romana Prymuli, stan wyjątkowy umożliwi państwu szybsze wprowadzanie nowych środków bezpieczeństwa i  dystrybucję sprzętu medycznego. Prymula dodał, że zastosowane środki będą łagodniejsze niż wiosną.

Od 5 października do 18 października minister zakazał uczestnictwa więcej niż 10 osób w imprezach masowych w przestrzeniach zamkniętych, natomiast  imprezy na wolnym powietrzu mogą się odbywać się przy maksymalnym udziale 20 osób. Jednocześnie odwołane zostają spektakle operowe, muzyczne i inne. W restauracji przy jednym stole może zasiąść maksymalnie 6 osób.

Mecze i wydarzenia sportowe będą rozgrywane bez widzów. Koncerty zostają odwołane.   Także dzieci w szkołach podstawowych nie będą mogły śpiewać podczas zajęć muzycznych.

Na terenach wysokiego ryzyka szkoły średnie będą zamknięte na 14 dni, a nauczanie  odbędzie się online.

Rano rząd wyjaśnił  Izbie Poselskiej, dlaczego należy wprowadzić stan wyjątkowy. „Dochodzimy do liczb, które zaczynają przekraczać sprawność naszego systemu” – powiedział posłom R. Prymula, dodając, że na razie szpitale mają wystarczająco dużo miejsca, ale brak już w nich wolnych łóżek i dalsza opieka nad chorymi będzie musiała zostać ograniczona na rzecz osób z COVID.

Także w weselach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 osób. To ograniczenie zacznie jednak obowiązywać dopiero od 19 października, aby goście weselni mogli się do nich przygotować.

Źródło: seznamzpravy