Część opozycji wysunęła wspólnego kandydata na stanowisko mera Tbilisi

27-07-21 Promocja 0 comment

Przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nikanor Melia został mianowanykandydatem części opozycji na stanowisko mera Tbilisi w nadchodzących wyborach samorządowych. Polityk poinformował o tym wspólnie z Elene Chosztarią, liderką ugrupowania Droa! (Najwyższy Czas!), która zamierza ubiegać się o stanowisko przewodniczącej tbiliskiego Sakrebulo (Rada Miasta). Zgodnie z ustaleniami, w przypadku wygranej zastępcą mera ma zostać przedstawiciel partii Girczi – Więcej Wolności. W regionach poszczególne partie opozycyjne zgłoszą natomiast swoich własnych kandydatów.

Melia zapowiedział, że Zjednoczony Ruch Narodowy nie będzie miał innych kandydatów w żadnym okręgu wyborczym w Tbilisi i poprze nominacje wysunięte na drodze konsultacji międzypartyjnych.

Nikanor Melia był jedynym przedstawicielem opozycji, który wygrał pierwszą turę wyborów parlamentarnych w 2020 roku. Obecnie jest drugim oficjalnie zgłoszonym kandydatem na stanowisko mera Tbilisi. Wcześniej Gruzińskie Marzenie ogłosiło ponowną nominację dotychczasowego mera – Kachy Kaladzego.

Kandydaturę Melii w wyborach zamierza poprzeć partia Europejska Gruzja i partia Girczi – Więcej Wolności, choć w drugim przypadku opowiedziało się za tym jedynie 55% członków ugrupowania. Jednocześnie przedstawiciele partii zaznaczyli, że Girczi będzie walczyć w innych okręgach wyborczych i wystawi swoich kandydatów praktycznie wszędzie.

Wiadomo już, że przeciwko kandydaturze Nikanora Melii opowiada się Giorgi Waszadze, lider ruchu Strategia Agmaszenebeli oraz przewodniczący partii Obywatele AlekoElisaszwili. Choć z ich strony nie padła jeszcze żadna deklaracja, można przypuszczać, że sami będą walczyć o fotel mera stolicy. Zamiar wystawienia swoich kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych z ramienia partii Dla Gruzji ogłosił również były premier Giorgi Gacharia.

Wybory samorządowe w Gruzji odbędą się 2 października, a od ich wyniku zależeć będzie bezpośrednio nie tylko skład organów samorządowych, ale także sytuacja polityczna w kraju. Zgodnie z porozumieniem Charlesa Michela (między władzami a opozycją, w którego zawarciu pośredniczył przewodniczący Rady Europejskiej), jeśli rządząca partia Gruzińskie Marzenie uzyska mniej niż 43 proc. głosów, rozpisane zostaną nowe wybory parlamentarne.

Źródło: sova.news, ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium