Czeski bard otrzymał Medal Puszkina z rąk prezydenta Rosji

15-11-18 Promocja 0 comment

Wśród tegorocznych nagrodzonych  Medalem Puszkina, który w Moskwie uroczyście wręczył z okazji Dnia Narodowej Jedności rosyjski prezydent Władimir Putin, znalazł się  czeski pieśniarz i bard Jaromír Nohavica. Nohavica oświadczył, iż jest to dla niego „wielki honor”. Zaśpiewał także piosenki Bułata Okudżawy, którego utwory przed 35 laty wykonywał  jako młody człowiek. „To wspaniały moment, jest tu dziś ze mną Aleksander Siergiejewicz (Puszkin) i wszyscy rosyjscy bardowie, poeci, których czytałem, tłumaczyłem, śpiewałem. Kiedy śpiewasz czyjeś pieśni, stajesz się częścią jego duszy i nie jesteś wrogiem”, przekonywał po rosyjsku  Novahica .

Medale Puszkina przyznawane są od roku 1999 zarówno rosyjskim obywatelom jak i cudzoziemcom za dokonania w dziedzinie kultury, edukacji, nauk humanistycznych oraz za zachowanie rosyjskiego  dziedzictwa kulturowego i  wzajemne wzbogacanie państw i narodów. Do chwili obecnej odznaczono nimi 952 osób. Tym razem Putin przyznał także Order Przyjaźni. Wśród udekorowanych był między innymi burmistrz miasta Zagrzeb Milan Bandič, założycielka organizacji charytatywnej To Children with Love Debbie Deegan oraz doradca premiera Libanu George Shaaban.

Gospodarz Kremla przy tej okazji powiedział, że dialog pomiędzy państwami na zasadzie zrozumienia wspólnych interesów jest pomocny przy rozwiązywaniu dwustronnych problemów i leży  w interesie wszystkich. Do Rosjan skierował apel o jedność, która niejednokrotnie  ratowała kraj w sytuacjach kryzysowych: „Patriotyzm był zawsze ważną części naszej kultury narodowej, znakiem naszej pamięci genetycznej”, cytuje prezydenta agencja Interfax.

Źródło: smesk

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium