Czeski kryzys szczepionkowy. Kraj błaga o szczepionki na Zachodzie i Wschodzie

11-03-21 Promocja 0 comment

Republika Czeska „błaga” o szczepionki wszędzie, gdzie to możliwe, niezależnie od tego, czy są one zarejestrowane, czy nie. Na razie jest bardziej skuteczna na Zachodzie – niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej obiecały już łącznie ponad 100 000 dawek szczepionek, spoza UE przyjechały tylko z Izraela.        

Chociaż szczepienia nabierają w Czechach tempa, kraj nadal pozostaje znacznie w tyle za średnią europejską. W sumie do sobotniego wieczoru 6 marca, zaszczepiono 818 450 osób, a ponad 200 000 z 1,071 miliona dawek powinno nadal być jeszcze dostępnych w kraju. Rejestracje nauczycieli i osób powyżej 70 roku życia rozpoczęto na początku marca, ale jednocześnie dziesiątki tysięcy osób powyżej 80 roku życia, które mogły ubiegać się o szczepienia od połowy stycznia, wciąż czekają na wyznaczenie terminu. Wynika to częściowo z faktu, że wielu z nich woli być zaszczepionych przez swojego lekarza rodzinnego, częściowo z powodu braku szczepionek lub niesprawnej dystrybucji.                                                            

Czeskie władze zaczęły szukać pomocy za granicą, na Zachodzie i na Wschodzie. Izrael stał się pierwszym „dawcą”, który zyskał reputację najskuteczniejszego w kwestii szczepień na świecie. Podarował Czechom pięć tysięcy szczepionek firmy Moderna. Są one przeznaczone dla żołnierzy służących w szpitalach z pacjentami z COVID-19.                                                                                                          

Obecnie najwięcej szczepionek Czechom obiecała Francja – w marcu ma dostarczyć 100 000 dawek szczepionki firmy Pfizer / BioNTech. Według premiera Andreja Babiša pierwsza dostawa 15 000 dawek powinna dotrzeć w ciągu bieżącegotygodnia.                                                                                                      

Przywództwo Unii Europejskiej wyraziło solidarność. Szefowie państw członkowskich zgodzili się, że Czechy dostaną pierwszeństwo w dostawach dodatkowych 100 000 dawek Comirnaty firmy Pfizer / BioNTech, które również powinny dotrzeć w ciągu najbliższego tygodnia. Czeskie Ministerstwo Zdrowia odmówiło jednocześnie zakupumiliona szczepionek AstraZeneca, zaoferowanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zdaniem ministra zdrowia Blatnego były to szczepionki, które nie zostały dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej.

Wielką niewiadomą są z kolei szczepionki z Rosji i Chin. Nie mają one jeszcze certyfikatu UE, chociaż szczepi się już nimi na Węgrzech, gdzie zostały zatwierdzone na szczeblu krajowym. Słowacja także otrzymała rosyjską szczepionkę Sputnik V, pierwsza przesyłka dotarła do kraju 8 marca. Jednak okoliczności jej zakupu bez zgody rządu spowodowały kryzys w słowackiej koalicji rządzącej.                      

Prezydent Czech Miloš Zeman listownie zwrócił się do Wladimira Putina z prośbą o dostarczenie Sputnika V. Otrzymał odpowiedź, iż skala produkcji rosyjskiej szczepionki na razie nie pozwala na wywóz za granicę.                                            

Nie była to jedyna prośba skierowana na wschód. Zeman napisał również list do prezydenta Chin z prośbą o dostawy szczepionki Sinopharm, rzekomo po konsultacji z premierem. Jednak czeski rząd nie rozpoczął jeszcze oficjalnych negocjacji z Pekinem. Według premiera A.Babiša szczepionka nie będzie importowana do Czech,bez uprzedniej rejestracji w UE chyba, że Ministerstwo Zdrowia zrobi tu wyjątek. W każdym razie jego zdaniem firmy i obywatele są zainteresowani szczepionkami z Chin.                                                                                                              

Minister zdrowia wielokrotnie powtarzał, że wszystkie wykorzystywane szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być zarejestrowane w EMA. Gdyby czeski resort zdrowia dopuścił stosowanie rosyjskiej lub chińskiej szczepionki,  szczepienie tymi substancjami byłoby, zdaniem premiera, dobrowolne. Jednakże niezarejestrowanej szczepionki towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą w stanie refundować.                

W sumie, jak podaje Blatný, zapewnionych jest 25 milionów szczepionek dla 14 milionów osób. Z tego 10,3 mln dawek ma być dostarczonych do końca czerwca,  a kolejne do końca sierpnia.

Źródło: echo24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium