Czeski prezydent zaskakuje swoją słowacką odpowiedniczkę wypowiedziami o opozycji

20-06-19 Promocja 0 comment

Nowo wybrana słowacka prezydent Zuzana Čaputová zachowała tradycję i w swoją pierwszą oficjalną podróż służbową udała się do stolicy Czech. Każdy czeski i słowacki przywódca tradycyjnie pierwszą wizytę składa wBratysławie lub Pradze.

W Pradze prezydent Słowacji spotka się z prezydentem Milošem Zemanem i przewodniczącymi czeskiego Sejmu i Senatu. Zamierza też spotkać się ze swoimi rodakami oraz uczestniczyć w koncercie, w którym zaśpiewają czescy i słowaccy artyści.

Z. Čaputová przed wyjazdem powiedziała czeskiej agencji informacyjnej, iż Czechy są najbliższym partnerem Słowacji: „To już tradycja, że pierwsza wizyta zagraniczna słowackiego prezydenta prowadzi do Czech. Ja bardzo chętnie do tej tradycji nawiążę. To pewien ciąg, w którym dostrzegam sens. Chodzi nie tylko o to, że mamy wspólną dłu historię, ale też o to, że istnieje dużo  bliskichosobistych relacji między naszymi obywatelami”, stwierdziła prezydent.

Konferencja prasowa prezydentów Czech i Słowacji po spotkaniu na Zamku Praskim była bardzo spokojna do momentu, kiedy Milos Zeman zaczął krytykować swoich oponentów. Słowacka liderka nie wiedziała, jak się zachować.

Spotkania z premierem Czech Andrejem Babišem (ANO) prezydent Słowacji nie ma w planie. Szef czeskiego rządubędzie bowiem w tym czasie uczestniczył w posiedzeniu Rady Europy.

Zuzana Čaputová ma złożyć kwiaty na grobie pierwszego prezydenta Václava Havla.

Pani prezydent oficjalnie objęła swoje stanowisko w sobotę, 15 czerwca. Czterdziestopięcioletnia prawniczka dotychczas nie była aktywna politycznie. Jest piątym przywódcą  państwa słowackiego od momentu jego powstania w 1993 roku. W drugiej turze wyborów prezydenckich Zuzana Čaputová   pokonała wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča. Tego ostatniego wsparł m.in. czeski prezydent M. Zeman.

Źródło: Seznam

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium