Raporty „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”

15-06-23 Promocja 0 comment

Raporty Grupy Analitycznej „BIAŁORUŚ-UKRAINA-REGION”

Niżej można pobrać raporty Grupy zarówno w języku polskim, jak i angielskim:

I raport pt. „Białoruś 2021: perspektywa zmiany”

W pierwszym raporcie autorzy skupili się na głównych wyzwaniach, stojących przed Białorusią w 2021 roku, w różnych wymiarach – społecznym, gospodarczym, politycznych i militarnym.

II raport pt. „W dusznym uścisku brata. Relacje białorusko-rosyjskie 2020-2021”

Analizie zostały poddane główne kierunki białorusko-rosyjskich relacji na obecnym etapie i w warunkach trwającego społeczno-politycznego kryzysu (gospodarka, współpraca militarna, kooperacja polityczna, wymiar wpływów kulturowych i propagandowych).

III raport pt. „Gospodarka w cieniu polityki. Sytuacja ekonomiczna Białorusi”

Autorzy skupili się na wyzwaniach, stojących przed białoruską gospodarką – w relacjach zarówno z Rosją, jak z UE i Chinami. Ważnym aspektem była analiza możliwości wsparcia gospodarczego już demokratycznej Białorusi oraz wymiar białoruskiej propagandy gospodarczego sukcesu.

IV raport pt. „Granica dyktatora. Polska i Białoruś wobec kryzysu granicznego”

Członkowie Grupy Analitycznej starają się odpowiedzieć w nim  na pytanie o to, jakie są prawdopodobne cele białoruskiego reżimu, jak wykorzystuje on kryzys graniczny dla celów własnej propagandy oraz destabilizacji sytuacji w regionie i wymuszania dialogu na zachodnich decydentach.

V raport pt. „Białoruś 500 dni po: od społecznej mobilizacji do neototalitarnej konsolidacji?”

Analitycy i eksperci Grupy Analitycznej skupili się na analizie rozwoju sytuacji społeczno-politycznej Białorusi na różnych płaszczyznach ponad 1,5 roku od rozpoczęcia masowych protestów w 2020 roku.

VI raport pt. „Białoruś i jej wybory: polityka, gospodarka i społeczeństwo w cieniu wojny”

Analitycy i eksperci skupili się na analizie sytuacji i trendów na płaszczyznach politycznej, gospodarczej, społecznej, propagandowej oraz opinii publicznej wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

VII raport pt. „Białoruś w fazie rosyjskiej okupacji hybrydowej”

Autorzy analizują wybrane zjawiska związane z agresją Rosji na Ukrainę, które w II połowie roku 2022 determinowały ewolucję sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej Białorusi oraz podejmują próbę oceny skutków, które przyniosą owe zmiany w najbliższej i nieco bardziej odległej przyszłości.

VIII raport pt. „Białoruś w obliczu autorytarnej konsolidacji”

Eksperci ukazują dalszą ewolucję metod zarządzania państwem, właściwych dla stanu „okupacji hybrydowej”, a przez to pogłębienie uzależniania się Białorusi od rosyjskiego „sojusznika”. Zwracają uwagę, że postępująca podległość, jest w znacznym stopniu obrazem  świadomej rezygnacji białoruskich władz z kolejnych atrybutów suwerenności.

Zapraszamy do lektury!