Dalajlama: kraje bałtyckie wiedzą, że prawda jest silniejsza niż broń

14-06-18 Promocja 0 comment

Kraje bałtyckie wiedzą, co to jest wyższość prawdy nad bronią – powiedział w środę w Wilnie duchowy przywódca Tybetu Dalajlama.

Występując  na Uniwersytecie Wileńskim z wykładem na temat humanitarnych  wartości, Dalajlama podkreślił, że Tybetańczycy mają tę przewagę nad Chinami.

„Myślę, że kraje bałtyckie wiedzą, co to jest: moc prawdy  silniejsza niż broń w Tybecie. My mamy moc prawdy, a chińska armia tylko moc broni, Tak, chwilowo moc broni jest  silniejsza, ale na dłuższą metę moc prawdy zwycięży” – powiedział Dalajlama.

Tybetański przywódca duchowy zasadził drzewo jabłoni na wileńskim Zarzeczu gratulując Litwie stulecia odbudowy państwowości.

Premier Litwy Saulius Skvernelis nie spotkał się z Dalajlamą, wyjaśniając, że nie ma potrzeby takiej rozmowy. Według niego, to przedstawiciele Dalajlamy nie chcieli się spotkać.

Duchowy przywódca Tybetu jest na Litwie od wtorku. W czwartek ma się spotkać się z litewskimi politykami, osobami publicznymi i przedsiębiorcami, którzy wspierają Tybetańczyków. Wśród uczestników spotkania nie będzie jednak  przywódców kraju ani przedstawicieli władz.

Przed wizytą Pekin ostrzegł, że mogłoby to  zaszkodzić stosunkom litewsko-chińskim. Podczas poprzedniej wizyty w Wilnie w 2013 r. Dalajlama został powitany przez prezydent Dalię Grybauskaitė,  ochłodzenie w relacjach  między Wilnem a Pekinem trwało  wówczas cztery lata.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium