Debata na stadionie: Kto z kandydatów na prezydenta Ukrainy jest bardziej prorosyjski?

20-04-19 Promocja 0 comment

Na Stadionie Olimpijskim w Kijowie 19 kwietnia odbyła się nieformalna debata między kandydatami na prezydenta Ukrainy, Petrem Poroszenką i WołodymyremZełeńskim.

Aktor Zełeński przyznał, że w 2014 roku głosował na swojego przeciwnika, ale się pomylił i teraz sam walczy o fotel prezydenta. Komik zarzucił prezydentowi m.in. utrzymywanie  gospodarczych relacji z Rosją – sprzedaż i produkcję cukierków z należących do Poroszenkizakładów Roshen w tym kraju.  

Z kolei szef państwa oskarżył showmana, że jest  jedynie kolorowym opakowaniem, workiem, w którym siedzą „zarówno koty jak i czarty”, sugerując tym samym, że wraz z Zełeńskim do władzy na Ukrainie przyjdą prorosyjscy politycy. 

Podczas debaty Zełeński i Poroszenko uklękli  przed krewnymi żołnierzy , którzy zginęli w Donbasie. Jednocześnie jednak komik nazwał prorosyjskich terrorystów walczących ze wschodniej Ukrainy  „powstańcami”, co odpowiada moskiewskiej narracji. 

Pod koniec debaty showman obiecał zakończyć wojnę w Donbasie, a jego przeciwnik Poroszenko – zapobiec powrotowi oligarchów. 

Nie obeszło się bez kłamstw. Podczas debaty Zełeńskipowiedział, że nie odwiedził Rosji od początku wojny, tymczasem  dziennikarze inicjatywy  „Schematy” ustalili, że komik zgodnie z informacjami  straży granicznej, w okresie w maj-czerwiec 2014 roku co najmniej czterokrotnie przebywał  w Federacji Rosyjskiej. Warto przypomnieć, że prorosyjscy separatyści zaczęli  część Donbasu na początku kwietnia 2014 roku. W połowie  tego miesiąca Kijów oficjalnie ogłosił rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy.  

Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się 21 kwietnia. W pierwszej, 31 marca, zwyciężył aktor Wołodymyr Zełeński, uzyskując 30%-we poparcie. Teraz zmierzy się on  z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką, który w pierwszej turze dostał  16% głosów.

Źródła: Ukraińska Prawda, Ukrinform 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium