Do końca roku Rosja powinna wypłacić Gruzji odszkodowanie

08-12-21 Promocja 0 comment

Moskwa będzie musiała wkrótce wypłacić 10 mln euro odszkodowania przysądzonego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka obywatelom gruzińskim deportowanym z Rosji w 2006 roku – ogłoszono po posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy na szczeblu wiceministrów.

W decyzji opublikowanej na stronie internetowej Rady Europy, podkreślono że płatność powinna być dokonana przed końcem roku, wraz z odsetkami naliczonymi za zwłokę, na rachunek bankowy Rady Europy.

Komitet Ministrów zwrócił uwagę, że Rosja zgodziła się na zawarcie odpowiedniego porozumienia, ale jeszcze go nie podpisała. Strona gruzińska sformalizowała już dokument z sekretarzem generalnym Rady Europy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Moskwie wypłatę 10 mln euro na rzecz strony gruzińskiej na początku 2019 roku. Osoby poszkodowane w wyniku naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które zostały zbiorowo wydalone, powinny otrzymać po 2 tys. euro rekompensaty. Gruzińscy obywatele, bezprawnie pozbawieni wolności i poniżająco traktowani, mają otrzymać od 10 do 15 tys. euro.

W ubiegłym roku władze rosyjskie poinformowały Komitet Ministrów Rady Europy o „poważnych problemach” z wykonaniem wyroku . W grudniu ubiegłego roku, a następnie w czerwcu tego roku KMRE ponownie wezwał Rosję do wypełnienia decyzji sądu i wypłaty odszkodowania do 6 września.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium