Duma Państwowa FR żąda wprowadzenia sankcji wobec Gruzji

11-07-19 Promocja 0 comment

Po skandalu na antenie telewizji Rustavi-2 wywołanym niecenzuralną wypowiedzią Giorgiego Gabunii pod adresem Władimira Putina, 8 lipca Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła rezolucję zalecającą rządowi wprowadzenie sankcji wobec Gruzji. Rosyjscy deputowani jednogłośnie poparli propozycję wstrzymania importu gruzińskich win i wód mineralnych oraz zakazu wykonywania przelewów z FR do Gruzji.

9 lipca Władimir Putin poinformował jednak, że jest przeciwny takim  sankcjom z powodu „szacunku wobec gruzińskiego narodu”. Prezydent Rosji dodał, że nie chce komplikować relacji między państwami tylko dlatego, że ktoś „palnął głupstwo”. Duma Państwowa poinformowała jednak, że mimo słów prezydenta nie zamierza odwołać swojej decyzji w sprawie potencjalnych restrykcji.

Nie wiadomo jeszcze, czy sankcje zostaną wprowadzone. Można się jednak tego spodziewać, tym bardziej, że nie po raz pierwszy Rosja uderza w gruzińską gospodarkę. Trzeba  przypomnieć, że 7 lipca wszedł w życie podpisany przez Władimira Putina dekret, nakazujący wstrzymanie lotów pasażerskich i wycieczek do Gruzji. I choć zakaz ma obowiązywać do czasu ustabilizowania się sytuacji w kraju, nikt po stronie rosyjskiej nie mówi na razie o jego wycofaniu.

Źródło: newsgeorgia.ge, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium