Dyr Jan Malicki laureatem Nagrody Obojga Narodów

05-05-21 Promocja 0 comment

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dyrektor Studium Europy Wschodniej, Jan Malicki odznaczony został Nagrodą Obojga Narodów.

fot. Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński

W poniedziałek 3 maja, po zakończeniu uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów RP oraz posłów litewskiego Sejmu, w Sali Kolumnowej odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Obojga Narodów. Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie współpracy kulturalnej narodów polskiego i litewskiego przyznało Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Litwy. W uroczystości uczestniczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która również poprowadziła wydarzenie.

Laureatami nagrody zostali historyk, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, założyciel i prezes Fundacji Pogranicze Krzysztof Czyżewski, tłumacz i pedagog Eduardas Piurko oraz pisarka i historyk sztuki Kristina Sabaliauskaite.

Otwierając uroczystość wicemarszałek Gosiewska podkreśliła, że odbywa się ona w dniu 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Otwieramy serca i umysły na mądrość naszych poprzedników, oświeconych patriotów. Dzisiaj my, przedstawiciele Zgromadzenia Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej, celebrujemy uroczystości upamiętniające pierwszą w Europie Konstytucję i Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

Jak zaznaczyła Wicemarszałek Sejmu, decyzja ZP Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Litwy o przyznaniu nagród „potwierdza żywotność przesłania Konstytucji 3 maja i spełnia marzenie jej autorów o – przywołując Norwida – późnych wnukach, o przyszłych kontynuatorach. O działaczach, którym dobro publiczne i wysiłek na rzecz polsko-litewskiej współpracy leży szczególnie na sercu, wskazując cele i kierunek codziennego zaangażowania”. – Nie ma bowiem państw i nie ma demokracji, która jest istotą Konstytucji 3 maja, bez udziału obywateli – podkreśliła wicemarszałek Gosiewska.

Nagrody Obojga Narodów Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej przyznawane są od 1999 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są m. in.: Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Jerzy Kłoczowski, Bohdan Cywiński, Bronys Savukynas, Mieczysław Jackiewicz, Adam Dobroński, Alfredas Bumblauskas, Dariusz Szpoper i Algimantas Degutis.

Nagroda Obojga Narodów przyznawana jest przez Prezydium Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Republiki Litewskiej i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako forum wspólnej polityki regionalnej, międzynarodowej i stosunków dwustronnych. Nagrodę otrzymują ludzie nauki, literatury i sztuki „za prace stanowiące znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy”.

źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,13459,nagroda-obojga-narodow-zgloszenia-kandydatow.html