Dysydenci z czasów komunistycznych odwiedzili SEW

06-06-19 Promocja 0 comment

W dniach 4 i 5 czerwca w ramach „IV Szczytu Szefów i Delegacji Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej” Polskę odwiedziła grupa dysydentów z czasów komunistycznych z państw Europy Środkowej, Wschodniej, regionu Kaukazu oraz Azji Centralnej. Dysydenci odwiedzili Sejm RP, gdzie wzięli udział w konferencji „Upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej – kształtowanie wspólnej pamięci historycznej”, uczestniczyli w otwarciu wystawy „1989 – Rok Wolności Ludów – Zwycięstwo Wolnego Słowa” oraz w specjalnym koncercie Sinfonii Varsovii z okazji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu RP i wolnych wyborów do Senatu RP, podczas którego wysłuchali utworów Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Dodatkowo, na zaproszenie dyr. Jana Malickiego część gości odwiedziła Uniwersytet Warszawski, gdzie wzięła udział w spotkaniach moderowanych przez wykładowców Studium Europy Wschodniej: dr Irenę Bilińską, mgr. Adama Balcera, dr. Davida Kolbaię, dr. Hab. Mariusza Kowalskiego i dr. Wiktora Rossa. Gospodarzem spotkania był dyr. Jan Malicki. Wśród goszczących na Uniwersytecie dysydentów znaleźli się: Heiki Ahonen (Estonia), Xamrakul Askarov (Uzbekistan), David Berdzenishvili (Gruzja), Jan Budaj (Słowacja), Hikmet Hajizada (Azerbejdżan), Paruyr Hayrikyan (Armenia), Avtandil Imnadze (Gruzja), Avetik Ishkhanyan (Armenia), Synaver Kadyrov (Ukraina), Samandar Kukanov (Uzbekistan), František Mikloško (Słowacja), Aleksander Podrabinek (Rosja), Petruska Sustrova (Czechy), Oles Szewczenko (Ukraina), Wolfgang Templin (Niemcy), Vincuk Viačorka (Białoruś), Maks Velo (Albania), Leonardas Vilkas (Litwa), Eldira Zhiti (Albania), Visar Zhiti (Albania).

Wizyta dysydentów w Studium Europy Wschodniej była wspaniałą lekcją historii dającą możllliwość poznania wybitnych osób, których działania miały bardzo istotny wpływ na losy regionu. Historie życia dysydentów, obfitujące w niezwykle dramatyczne wydarzenia są świadectwem poświęcenia, wiary i zaangażowania oraz manifestacją człowieczeństwa w jego najczystszej, najbardziej pozytywnej formie.