Edward Snowden nie czuje się bezpieczny w Rosji

19-10-18 Promocja 0 comment

Były agent amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edward Snowden, który otrzymał azyl polityczny w Rosji, podczas wideokonferencji oświadczył, że nie czuje się bezpieczny. „Gdybym chciał czuć się bezpieczny, znajdowałbym się teraz na Hawajach, zarabiał dużo pieniędzy i szpiegował każdego, kogo się da”.

Snowden oznajmił, że obecnie kieruje jedną z amerykańskich fundacji, która broni wolności mediów oraz opracowuje instrumenty, które pozwolą bronić dziennikarzy.

Były szpieg oświadczył także, że nie pracuje dla władz Rosji i w żaden sposób nie jest z nimi związany. „Krytykowałem je, również, prezydenta, przebieg wyborów i będę to czynić w przyszłości. Moja uwaga nie jest skierowana na Rosję, to nie jest moja ojczyzna, jestem tutaj na emigracji”.

Postać Edwarda Snowdena  zagościła  w światowych mediach w 2013 r. po przekazaniu przez niego do mediów informacji o elektronicznym szpiegowaniu obywateli USA. W obawie przed prześladowaniami, były agent uciekł najpierw do Honkongu, a później do Rosji, gdzie uzyskał azyl polityczny. W Stanach Zjednoczonych grozi mu kara do 30 lat więzienia.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium