Ekspert: Przestraszone ukraińskie władze przez trzy dni wtórowały Rosji w sprawie zestrzelonego Boeingu

14-01-20 Promocja 0 comment

Zestrzelenie ukraińskiego Boeinga nad Iranem nie zjednoczyło Ukraińców, a jedynie „przestraszyło ukraińskie władze, które z powodu braku doświadczenia, niezdecydowania i prowincjonalności” nie wiedziały, co robić w tej sytuacji. Tak reakcję ukraińskiego kierownictwa na tragedię lotniczą ocenia znany ukraiński politolog Wiktor Nebożenko.

Samolot Boeing-737 ukraińskich linii lotniczych UIA rozbił się rano 8 stycznia, wkrótce po starcie z lotniska w Teheranie. W katastrofie zginęło 167 pasażerów z siedmiu krajów i 9 członków załogi, czyli wszystkie osoby, które były na pokładzie. Po trzech dniach, 11 stycznia, irańskie wojsko przyznało, że samolot został zestrzelony, potwierdzając tym samym informację, którą dzień wcześniej podał szereg państw zachodnich , w tym USA, Kanada i Wielka Brytania, że ukraińska maszyna została przez pomyłkę trafiona przez rakietę rosyjskiej produkcji, wystrzeloną przez irańskichwojskowych

Oświadczenie zachodnich przywódców pojawiło się w momencie, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeńskinawoływał do rozważnej oceny przyczyn tragedii, a Iran i Rosja zgodnie powtarzały, że katastrofę spowodowała usterka techniczna.

Według politologa, wygląda na to, że Zełenski długo nie mógł się zdecydować, czyją pozycję – Zachodu czy Moskwy – ma poprzeć.

„I zamiast tego, żeby od razu przyjąć  wersję Zachodu – USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii – o ataku rakietowym Iranu na ukraiński Boeing, władze w Kijowie i media zaczęły grać na zwłokę, szukać dodatkowych argumentów i przekazywać opinię Kremla o „usterce technicznej”, która doprowadziła do katastrofy maszyny” – uważa Nebożenko. Dodaje, że wyglądało, jakby ta wersja była bardziej „bezpieczna” dla Kijowa.

Zdaniem Wiktora Nebożenki, trzydniowe „wtórowanie” oficjalnego Kijowa oraz „tłumu ukraińskich blogerów” rosyjskiej propagandzie nie wzmocniło  międzynarodowego wizerunku ukraińskiego rządu.

„A kiedy Iran, nieoczekiwanie dla Moskwy,  nagle przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego Boeingu, wygrał Zachód, natomiast  przegrali, politycznie Moskwa, a moralnie – Kijów.

Źródło: Glavcom.ua
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium