Ekspert: Tworzy się białorusko-rosyjski sojusz wojskowy przeciwko Ukrainie

14-09-21 Promocja 0 comment

Wydaje się, że ostatnie rozmowy w Moskwie mocno wpłynęły na Łukaszenkę. W jego wypowiedziach z 12 września na poligonie pod Baranowiczami w czasie manewrów „Zachód-2021” pojawiło się wiele nowych akcentów — podkreśla politolog Walery Karbalewicz.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, wspólne białorusko-rosyjskie manewry „Zachód-2021” na Białorusi w zasadzie niewiele różnią się od poprzednich, na przykład od ćwiczeń „Zachód-2017”. Jednak od tego czasu diametralnie zmieniła się wewnętrzna sytuacja Białorusi,  co znacząco wpłynęło na geopolityczny kontekst ćwiczeń.

Jest to zwłaszcza widoczne w retoryce używanej przez Alaksandra Łukaszenkę, która teraz stała się znacznie bardziej bojowa. W wypowiedziach Łukaszenki 12 września na poligonie pod Baranowiczami pojawiło się wiele nowych akcentów. Np.ważnym przesłaniem dla różnych odbiorców, jest narracja, którą można nazwać „Putin i ja”. Ma to nadać dodatkową wagę groźbom wobec Zachodu. „Jesteśmy z Putinem” — podkreśla Łukaszenka mówiąc o kwestiach wspólnej obrony i dostawachnowej broni na Białoruś.Nie raz spotykamy się z prezydentem Rosji! Przybędzie do Mińska, 15 października odbędzie się szczyt WNP” – stwierdził radośnie Łukaszenka .

Według niego Białoruś planuje zakup rosyjskiej broni za miliarda dolarów, przy czymma być już uzgodniona lista uzbrojenia, które zostanie dostarczane do 2025 roku. To kilkanaście samolotów, kilkadziesiąt śmigłowców Tor-M2, systemy rakietowe S-400.

Trudno powiedzieć, co jest tutaj prawdą, a co marzeniem. W końcu nowoczesna broń jest bardzo droga, a budżet wojskowy Białorusi jest niewielki.

Od 2014 roku białoruski przywódca upierał się, że granica z Ukrainą jest granicą pokoju. Łukaszenka zapewnił, że na terytorium Ukrainy przyjedzie nie czołgiem, ale traktorem. Podkreślał, że ze strony Białorusi nic Ukrainie nie grozi . Po sierpniu 2020 roku między Mińskiem a Kijowem wybuchł polityczny konflikt. Teraz rozciąga się on na sferę wojskową. Łukaszenka postrzega granicę z Ukrainą, jeśli nie jako nowy front, to jako nowy kierunek konfrontacji wojskowej. Nowoczesne systemy rakietowe potrzebne, aby zneutralizować nowe zagrożenie, jednocześnie rosyjskie służby specjalne zatrzymują na Białorusi podejrzanych” Ukraińców” — wyjaśniaKarbalewicz.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium