Epidemia koronawirusa na Białorusi. Raport prof. Alaksandra Kraucewicza

Prof. Alaksandr Kraucewicz

Sytuacja epidemiologiczna na Białorusi pozostaje pod znakiem zapytania. Władze białoruskie bagatelizują problem, zaś oficjalne komunikaty przedstawiają Białoruś jako kraj niemal niedotknięty epidemią. Sytuację na Białorusi prof. Alaksandr Kraucewicz. Prof. Kraucewicz jest pochodzącym z Białorusi historykiem, mediewistą i archeologiem, autorem licznych książek i publikacji naukowych. W latach 1994–1995 prof. Kraucewicz był pierwszym prorektorem Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. Obecnie prof. Kraucewicz piastuje stanowisko kierownika Centrum Studiów Białoruskich działającego w ramach Studium Europy Wschodniej (więcej informacji o Centrum Studiów Białoruskich znajduje się tutaj).


24.03.2020

Na Białorusi sytuacja z związana z epidemią koronawirusa jest niejasna i trochę dziwna. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie powszechnej kwarantanny, nie zamknięte zostały szkoły i uczelnie wyższe. Petycja studentów o przedłużenie wakacji pozostała nie spotkała się z aprobatą władz. Reakcja na prośbę studentów była dokładnie odwrotna – studentów zmusza się do obecności na zajęciach. Wszystkie zakłady produkcyjne, przedsiębiorstwa i instytucje działają w niezmienionym trybie. Handel nie został ograniczony i wszystkie sklepy, niezależnie od wielkości są otwarte. Granice Białorusi również pozostają otwarte. Pomimo panującej na świecie pandemii wirusa, wojsko białoruskie rozpoczęło manewry z udziałem ok. 6 tys. żołnierzy.

Ministerstwo zdrowia jest zakładnikiem opinii prezydenta Łukaszenki, według której kraje europejskie zbyt przesadnie reagują na epidemię. Łukaszenka stara się przedstawić Białoruś jako stabilny, spokojny kraj będący w opozycji do siejącej panikę Europy. Dlatego statystyka zachorowań jest (i nadal będzie) ukrywana. Władze oficjalnie poinformowały o 81 zainfekowanych koronawirusem. Stan jednego pacjenta oceniany jest jako ciężki. Białorusini wprowadzają kwarantannę prywatnie w miarę chęci, możliwości, wiedzy i własnej oceny zagrożenia.