Eskalacja napięcia w stosunków Armenii z Azerbejdżanem

04-04-16 Promocja 0 comment

W nocy z 1 na 2 kwietnia doszło do ostrej wymiany ognia pomiędzy wojskami Armenii i Azerbejdżanu wokół spornego terytorium Górskiego Karabachu. Według różnych szacunków zginęło od 30 do nawet 100 żołnierzy oraz ludności cywilnej. Obie strony wzajemnie obwiniają się o prowokacje i doprowadzenie do eskalacji napięcia w regionie.

Sąsiednia Gruzja wyraziła zaniepokojenie zaognieniem sytuacji wzywając obie strony do wznowienia dialogu pokojowego. Tbilisi wyraża także gotowość przyjęcia roli mediatora w konflikcie zaznaczając, że jako jedyne państwo w regionie utrzymujące dobre stosunki zarówno z Azerbejdżanem jak i Armenią może pozytywnie wpłynąć na budowę stabilności oraz zaufania pomiędzy walczącymi stronami.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach rozpoczął się w 1988 roku. Starcia przerodziły się w otwartą wojnę między, wkrótce niepodległymi państwami Armenią i Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła ogólnie ponad 30 tys. ofiar oraz spowodowała ucieczkę tysięcy uchodźców z obu krajów. W 1994 roku zostało podpisane zawieszenie broni, chociaż do dzisiaj regularnie dochodz do licznych starć zbrojnych. Górski Karabach jako enklawa związany jest z Armenią chociaż formalnie pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Źródło: vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium