Estonia na trzecim miejscu pod względem ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych

09-03-17 Promocja 0 comment

estoniaWedług przeprowadzonego w 36 krajach badania odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w Estonii wynosi  40%. Estonię wyprzedziła jedynie Rosją (47%) oraz Indonezja (46%).

„Kraje bałtyckie i państwa Europy Wschodniej są na czele rankingu” – powiedziała Estońskiemu Radiu ekspert „Grant Thornton Baltic” Anastasija Borowaja. – „Jest wiele powodów, dla których kobiety w Estonii są aktywne na rynku pracy i często zajmują wysokie stanowiska. Przede wszystkim przyczyny historycznie, ale także fakt, że  coraz więcej firm przywiązuje wagę do tak zwanych miękkich kompetencji ”.

– Paradoksalnie, w społeczeństwach najbogatszych, w zarządach firm pracuje stosunkowo mało kobiet. W tych państwach trudnej jest przełamać istniejący od lat model męskiego zarządzania. Na przykład, w Niemczech tylko 18 % kobiet pracuje na stanowiskach menedżerskich,  w Wielkiej Brytanii 19%.  To wielkość porównywalna z  liczbami spotykanymi w społeczeństwach patriarchalnych, np. Japonii (7%), Argentynie (15%) /w Argentynie kobieta była prezydentem. przyp red/ czy Indiach (17%) – dodała Borowaja.

Badanie „Kobiety w Biznesie 2017” zostało przeprowadzone w 36 krajach w okresie od października do grudnia 2016, na próbie  5526 przedstawicieli kadry kierowniczej.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium