Estonia jako jednak z pierwszych w UE wprowadziła paszport zaszczepionych

01-05-21 Promocja 0 comment

30 kwietnia na estońskim portalu pacjenta digilugu.ee uruchomiona została funkcjaumożliwiająca wszystkim zaszczepionym na koronawirusa wygenerowanie elektronicznego certyfikatu, którego autentyczność zostanie zweryfikowana za pomocą kodu QR.

Paszport można wydrukować lub pokazać w telefonie komórkowych. Na razie w dokumencie mieście się jedynie informacja potwierdzająca szczepienie przeciwko COVID-19, ale w przyszłości zostaną dodane zaświadczenia o przebytej chorobie bądź negatywny wynik testu na koronawirusa.

Do weryfikacji certyfikatu wystarczy urządzenie, które odczytuje kod QR.

Estoński certyfikat będzie działał również jako paszport szczepień Unii Europejskiej, jeżeli to rozwiązanie zostanie wprowadzone na poziomie UE.

W połowie czerwca zaplanowano ogólnoeuropejską premierę tzw. „zielonego paszportu. Jednak większość państw stwierdziła, że dokumenty będą gotowe do testowania w maju. „17 krajów UE, w tym Estonia , postawiło sobie za zadanie przetestowanie paszportu już w maju. Jsteśmy pierwszymi, którzy będą gotowi . Dokument nie jest podstawą wjazd do danego kraju. To tylko sposób, aby uniknąć pewnych ograniczeń” – powiedział przedstawiciel MSZ Estonii, Kalle Killar.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium