Estonia: po 2015 r. najwięcej imigrantów z Rosji i Ukrainy

17-10-19 Promocja 0 comment

Estonia przez wiele lat była krajem z którego ludziewyjeżdżali, ale wszystko zmieniło się w 2015 roku, pisze estońska gazeta „Eesti Päevaleht. Wg. gazety , trudno jednak uzyskać dokładne informacje , ile konkretnie osób przyjechało do Estonii od 1992 do 2019 r. ipozostało w tym kraju na zawsze.

Podczas okupacji sowieckiej w Estonii utworzyła się tzw. mniejszość rosyjskojęzyczna. Po 91 roku, nie uzyskała ona automatycznie obywatelstwa, wielu z Rosjan opuściło wówczas kraj, natomiast w Estonii pozostało ponad 300 tys. przedstawicieli tej grupy.

Obecnie większość nowych imigrantów podobnie jak w czasach sowieckich, pochodzi z Rosji i Ukrainy. Wszyscy mają zezwolenia na pobyt czasowy lub stały. Problem w tym, że w bazie danych nowi imigranci są liczeni razem z tymi, którzy mieszkali w Estonii przed 20 sierpnia 1991 r. i nie uzyskali obywatelstwa estońskiego.

Według Departamentu Statystyki, na początku tego roku w Estonii mieszkało ok. 40 tys. osób,  przybyłych w latach 19922018, które nie były obywatelami Estonii i nie urodziły się tutaj. Spośród nich 14 000 mieszka w Estonii od co najmniej pięciu lat. Dwie trzecie mieszkańców posiadających prawo pobytu stałegostanowią osoby w wieku od 30 do 60 lat. Jedna trzecia z nich to obywatele Federacji Rosyjskiej, a potem kolejno: obywatele Finlandii, Ukrainy i Łotwy. Znacząca grupą są też obywatele Białorusi.

W ostatnich latach imigrację napędza potrzeba siły roboczej. Na ulicach Tallina pisze „Eesti Päevaleht pojawiły grupy migrantów pochodzących z dalszych krajów, np. Indii, Nigerii, Turcji, Chin, Brazylii, Pakistanu, Iranu, Bangladeszu.

„Zwykle mają pobyt czasowy pobyt. Posiadaczy zezwolenia na pobyt stały lub obywatelstwo Republiki Estońskiej wśród obywateli tych krajów jest bardzo niewielu” — czytamy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium