18. Sesja dla Młodych Naukowców im. Profesora Tadeusza Świętochowskiego

Kwiecień 28 @ 08:00 - 17:00

18. Sesja dla Młodych Naukowców im. Profesora Tadeusza Świętochowskiego

“Czy Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszar postkolonialny?
Bilans trzech dekad budowania państwowości”

Zapraszamy do udziału w 18. Sesji dla Młodych Naukowców im. Profesora Tadeusza Świętochowskiego, która odbędzie się 28 kwietnia 2020 roku w Sali Balowej Pałacu Potockich Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem konferencji jest Seminarium Kaukaskie Studium Europy Wschodniej UW.

Celem konferencji jest wsparcie studentów, absolwentów i doktorantów w pracach badawczych związanych z regionem Kaukazu, integracja w środowisku naukowym kaukazologów oraz prezentacja osiągnięć naukowych studentów, doktorantów, zarówno tych, którzy ukończyli swoje prace badawcze jak i tych, którzy są w trakcie przygotowywania prac magisterskich w ramach specjalizacji kaukaskiej. Podczas Konferencji odbędą się debaty, dyskusje, wykłady a także projekcja filmu gruzińskiego.

Podczas konferencji poruszymy następujące tematy:
1. Dziedzictwo sowieckie i jego rola we współczesnej Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji a także krajach Azji Centralnej.
2. Ocena procesu derusyfikacji (w znaczeniu językowym i kulturowym) społeczeństw Kaukazu Południowego i Azji Centralnej.
3. Kulturowe znaczenie współczesnej Rosji dla społeczeństw kaukaskich i azjatyckich: czy „bogata Moskwa” jest wciąż postrzegana jako „ziemia obiecana”?
4. Wpływ Federacji Rosyjskiej na politykę wewnętrzną i zagraniczną państw kaukaskich i Azji Centralnej.
5. Ocena polityki Unii Europejskiej wobec państw Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Program Partnerstwa Wschodniego na Kaukazie Południowym.
6. Długi cień Rosji. Alternatywy: NATO, Unia Europejska.
7. Charakterystyka sytuacji wewnętrznej, kształtowanie się systemów partyjnych i systemów ustrojowego w państw Południowego Kaukazu i Azji Centralnej; obalenie I generacji nowych przywódców państw kaukaskich i Azji Centralnej. Dalszy rozwój sytuacji politycznej, powstawanie reżimów autorytarnych w państwach Południowego Kaukazu i Azji Centralnej.

Formy uczestnictwa w konferencji:

1. Uczestnictwo z referatem (20 minut w sekcji tematycznej)
2. Uczestnictwo bez referatu.
Uwaga:
– Komitet naukowy zastrzega sobie prawo do nieprzyjęcia referatów niezgodnych z tematem konferencji.
– Warunkiem udziału w konferencji jest wysłanie do organizatorów formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.studium.uw.edu.pl
– Organizatorzy nie pokrywają kosztów noclegu i podróży.

Ważne terminy:

– Zgłoszenie wystąpień z referatem na adres: (programy.studium@uw.edu.pl) (krótki abstrakt) do 29.02.2020
– Potwierdzenie przyjęcia referatu przez Komitet naukowy do 22.03.2020
– Wszystkie zgłoszenia będą potwierdzane drogą mailową. Liczba uczestników jest ograniczona.
– Dyrektorem konferencji jest kierownik Specjalizacji Kaukaskiej Studium Europy Wschodniej UW, dr David Kolbaia, d.kolbaia@uw.edu.pl

Kwiecień 28
Czas: