Krym – 5 lat okupacji. Co zmieniła ta wojna?

Marzec 18 @ 17:00 - 20:00

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego (m. Winnica)

Organizacja Społeczna Berehynia (m. Dnipro)

Zapraszają na konferencję

Krym – 5 lat okupacji. Co zmieniła ta wojna?

18 marca 2019 r.

w godz. 17:00-20:00

Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28

Stara Biblioteka, sala 107

5 lat temu Rosja dokonała aneksji Autonomicznej Republiki Krymu. Kolejny raz po II wojnie światowej społeczność międzynarodowa stanęła wobec otwartej agresji militarnej Rosji przeciwko niepodległemu państwu. Rosja nie tylko naruszyła granice niepodległego państwa ale także ład europejski. Agresja spowodowała także konieczność przewartościowania relacji międzynarodowych, nowych mechanizmów reagowania. Czy okazały się one efektywne? Czy odpowiedzią na agresję może być wyłącznie oręż? Agresja ujawniła także bardzo różne postawy wśród państw i społeczeństw. Okazało się, że wspólnota wartości będąca jedną z fundamentalnych cech Unii Europejskiej wystawiona została na ciężką próbę.

Podczas debaty omówimy polityczne i społeczne skutki okupacji terytoriów Ukrainy oraz konsekwencje rosyjskiej agresji. Zastanowimy się nad możliwymi scenariuszami rozwoju wydarzeń oraz ich znaczeniem.

Spojrzymy także na wojnę, którą ta agresja spowodowała przez pryzmat matek, których dzieci znalazły się w rosyjskiej niewoli. Wojna ma bowiem także bardzo konkretny wymiar cierpienia ludzi. Nie wolno nam nigdy jej odczłowieczyć.

__________

Konferencja składać się będzie z dwóch dyskusji panelowych, poprzedzonych wystąpieniem dr hab. Pawła Kowala, politologa z Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW.

Dyskusje moderowane będą przez Nedima Useinowa z Zakładu Islamu Europejskiego UW, założyciel Centrum Kultury Tatarów Krymskich w Warszawie.

Zaproszeni goście:

• Dr. Kazimierz Wóycicki – politolog, Studium Europy Wschodniej, UW;
  • Lenur Kerymow – prawnik, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;
  • Prof. Serhij Feduniak – politolog, Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach;
  • Roman Zinenko – ochotnik batalionu Dnipro, pisarz, autor książki “Iłowajski kocioł” (‘Іловайський котел’);
  • Olena Suhak, Alla Makuch i Liudmyla Kostyszyn – członkinie ukraińskiej organizacji społecznej Berehynia.

Program konferencji w załączeniu. Zapraszamy!

__________

CO: Konferencja ‘Krym – 5 lat okupacji. Co zmieniła ta wojna?’