Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nagroda imienia Jerzego Giedroycia za rok 2020

26 listopada @ 08:00 - 2 grudnia @ 17:00

Laureatką nagrody została Eva Vezhnavets za książkę “Па што ідзеш, воўча?” (“Do czego zmierzasz, wilku”?)

Laureatka

Eva Vezhnavets (pseudonim twórczy Svetlany Kurs) jest pisarką i dziennikarką. Urodziła się we wsi Zahalle, powiat lubański, obecnie mieszka w Polsce.  Autorka „Nasza Niwa”, „Svaboda”, „ARCHE”, „Nasza istoriya”, „Dziejaslov”, projekt artystyczny „Partizan”, radio „Svaboda” i „Euroradio”, kanał telewizyjny Biełsat (1999-2020). Współautorka zbioru praktyk happeningów teatralnych i ulicznych „Wolność bez Ciebie” (2003). Redaktor naczelna czasopisma Białoruskiego Komitetu Helsińskiego „Człowiek” (1996-1999).

Stypendystka programu literackiego Villa Aurora und Thomas Mann House w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2013). Laureatka Konkursu Twórczego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Wolność słowa” (2018).

Książka

“Па што ідзеш, воўча?”, Eva Veznavets. Pflaŭmbaŭm. Inicjatywa wydawnicza kobiet, 2020.

 Rina, alkoholiczka w średnim wieku, niechętnie idzie na pogrzeb swojej babci w zapomnianej przez Boga białoruskiej dziczy. Kiedy jej babcia umiera, Rina opiekowała się osobami w domach spokojnej starości na Zachodzie. Wszystko, i jedyne czego teraz pragnie, to spokoju. Ale w domu czeka ją niespodzianka – stare grzechy i dziedzictwo mają długie cienie. Czy da się wszystko naprawić, jeżeli zasługujesz na miano bohaterki? Ta książka to rodzaj bajki dla dorosłych.

Nagroda

Białoruska nagroda literacka została ustanowiona dziesięć lat temu, a przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim wydaną w roku poprzednim. Nagrodę ustanowiły ambasada RP w Mińsku, Instytut Polski w Mińsku, białoruski PEN-Centr i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich. Pomysłodawcą utworzenia nagrody był ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka. Po raz pierwszy została przyznana w 2012 roku w Międzynarodowym Dniu Pisarzy. W jury zasiadają wybitni przedstawiciele białoruskiego i polskiego środowiska literackiego.

Wręczenie nagrody odbyło się 26 listopada o 14.00 w Sali Kolumnowej wydziału Historii U.W. (link).

Z pełną listą finalistów można zapoznać się tutaj.

 

 

 

Szczegóły

Start:
26 listopada @ 08:00
Koniec:
2 grudnia @ 17:00
Wydarzenie kategorie:
, ,