• To wydarzenie minęło.

Obchody setnej rocznicy zawarcia sojuszu Piłsudski-Petlura

1 stycznia @ 08:00 - 31 maja @ 17:00

W nocy z 21 na 22 kwietnia 1920 r. podpisano umowę polityczną potocznie znaną jako Sojusz Piłsudski-Petlura bądź Umowa Warszawska 1920. Był to układ sojuszniczy pomiędzy II Rzeczpospolitą i Ukraińską Republiką Ludową. Jego zawarcie pozostaje do dziś jednym z ważniejszych wydarzeń w relacjach polsko-ukraińskich. W 2020 roku mija dokładnie sto lat od podpisania postanowień układu.

By pamięć o tym jakże doniosłym wydarzeniu nie uległa zatarciu, Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska” oraz członkowie Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921 podjęli szereg wspólnych działań upamiętniających sojusz, jego autorów, genezę i skutki.

TELEKONFERENCJA

Telekonferencja odbędzie się w przeddzień podpisania umowy, tj. 21 kwietnia. Tego dnia, dokładnie 100 lat temu przedstawiciele II Rzeczypospolitej i Ukraińskiej Republiki Ludowej prowadzili rokowania, których zwieńczeniem był podpisany 22 kwietnia nad ranem traktat międzynarodowy znany jako SOJUSZ PIŁSUDSKI-PETLURA bądź UMOWA WARSZAWSKA.

NAGRANIE Z KONFERENCJI DOSTĘPNE JEST NA NASZYM KANALE NA YOUTUBE

KSIĄŻKA “SOJUSZ PIŁSUDSKI-PETLURA. DOKUMENTY I MATERIAŁY

Z okazji setnej rocznicy podpisania umowy Polsko-Ukraińska Komisja dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921 podjęła się zebrania w jednym tomie dokumentów i materiałów związanych z trudnymi negocjacjami, które doprowadziły do zawarcia układu z kwietnia 1920 roku. W książce znalazł się komplet oryginalnych, często niezwykle trudno dostępnych i mało znanych dokumentów, które pozwalają w sposób obiektywny ocenić znaczenie, wymiar i szereg niuansów sojuszu.

MINĘŁO RÓWNO STO LAT od podpisania polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej, znanej też jako układ
Piłsudski – Petlura. Sojusz 1920 roku wciąż jednak nie zajął należnego mu miejsca w pamięci obu narodów. Niezbędne wydają się dalsze rzetelne badania nad tym tematem, w szczególności nowe poszukiwania źródłowe.
Istniejącą lukę starali się zapełnić redaktorzy prezentowanego tomu, dotyczącego genezy przymierza polsko-ukraińskiego. Przeprowadzili oni żmudną kwerendę archiwalną w celu zebrania możliwie pełnego
korpusu dokumentów, który ukazuje pełne dramatyzmu poszukiwania drogi do porozumienia, drogi wymagającej trudnych kompromisów, prowadzącej jednak do solidarnej walki ze wspólnym wrogiem.
Oddając ten tom do rąk czytelników, żywimy nadzieję, iż zostanie on dostrzeżony nie tylko przez  historyków.
Ufamy, iż przyjrzenie się układowi Piłsudski – Petlura przez pryzmat oryginalnych, często mało znanych bądź trudno dostępnych, dokumentów skłoni do szerszej refleksji. W naszej opinii prezentowane materiały pozwalają dziś, z perspektywy stulecia, spojrzeć bardziej obiektywnie na znaczenie porozumienia, które firmowali swoimi nazwiskami twórcy niepodległych Polski i Ukrainy.
Niniejszy tom jest drugim z kolei, przygotowanym siłami obu stron Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921, założonej w marcu 2018 roku przez Studium Europy
Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”.
Jan Jacek Bruski Władysław Werstiuk
Współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921

ARTYKUŁY, WYWIADY

By uczcić pamięć o wydarzeniach kwietnia 1920 już wkrótce zaprezentujemy szereg artykułów autorstwa członków Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921.

1 stycznia @ 08:00
31 maja @ 17:00