Piąty tom “Polaków na Białorusi”.

1 grudnia @ 08:00 - 13 grudnia @ 17:00

Możemy już zaproponować piąty tom naszego cyklu “Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Tom V. Traktat ryski i jego konsekwencje dla Polaków i Białorusinów”.

Prof. dr hab. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN w Warszawie wysoko ocenił kolejną pozycję serii: “Niewątpliwie dostaliśmy dużo więcej, niż zapowiada tytuł. Zwraca uwagę bogactwo problemów, o których jest mowa w opiniowanej pracy. Dostrzec można zarówno artykuły poświęcone dużym zagadnieniom międzynarodowym, jak i szkice ilustrujące typowe case studies. Nie bez znaczenia pozostaje to, że tom powstał z udziałem historyków polskich i białoruskich. Zaznaczmy, że w warunkach dyktatury na Białorusi nie jest łatwo o taki dialog historyczny”.

Zaś dr hab. Tadeusz Gawin, polski działacz społeczny na Białorusi oraz redaktor cyklu przedstawia serię następująco:

“Treść pięciu wydanych tomów dotyczy szeroko pojmowanych dziejów białoruskich Polaków — ich życia i działalności na ziemiach białoruskich. Czytelnicy mają możliwość prześledzić bezlitosne wykorzenianie polskości w różnych okresach – poczynając od zakazu rozmawiania i komunikowania się po polsku w czasach carskich, poprzez fizyczne niszczenie Polaków w BSRS w latach 30. XX wieku („operacja polska” – egzekucje i deportacje), kończąc na przymusowych wysiedleniach z zamieszkałych przez wieki stron rodzinnych w okresie powojennym, czy na zesłaniach na Syberię lub przesiedleniach w ramach tzw. repatriacji do Polski Ludowej. Niestety, trzeba stwierdzić, że we współczesnej Białorusi niewiele zmieniło się na lepsze: działające na Grodzieńszczyźnie (a zbudowane ponad 20 lat temu z polskich środków) dwie szkoły z polskim językiem nauczania są konsekwentnie rusyfikowane. Praktycznie zlikwidowane zostało wykładanie języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego w szkołach państwowych w Republice Białoruś. Reżim rozpoczął zmasowany atak na polskie szkoły społeczne, który ma zapewne doprowadzić do ich likwidacji. Sparaliżowana została działalność rzeczywistego reprezentanta interesów polskiej mniejszości narodowej w Republice Białoruś – Związku Polaków na Białorusi. Ponad pół roku temu aresztowano liderów ZPB Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta.

Wśród autorów poszczególnych tomów znajdują się wybitni badacze historii z Polski i Białorusi. Profesor Małgorzata Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat V tomu napisała: „Dotychczasowy plon serii, pięć bardzo obszernych tomów, już teraz stanowi prawdziwy «niezbędnik» dla wszystkich zainteresowanych tematem. Żadna inna część polskiej diaspory na Wschodzie nie doczekała się w ostatnim czasie prowadzonego z taką konsekwencją projektu badawczego i równocześnie wydawniczego”.

Pozycję można nabyć  przez stronę Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

1 grudnia @ 08:00
13 grudnia @ 17:00