Polska historia Naddniestrza

Listopad 18 @ 17:00 - 19:00

Zapraszamy na unikalne spotkanie poświęcone tematowi historii Polaków w Naddniestrzu.

Raszków – wieś na terenie obecnej Mołdawii (Naddniestrzu) stanowiła niegdyś część Rzeczypospolitej. Pozostałości polskiej obecności widoczne są do dziś – identyfikacja z Polską wciąż żywa jest wśród lokalnej ludności zaś liczne zabytki (m.in. pałac, kościół NMP i Kajetana, odrestaurowany dzięki ofiarnej pracy studentów SEW dawny polski cmentarz) i odwołania literackie (to w okolicach Raszkowa żyła stworzona przez Sienkiewicza Horpyna) na skutecznie chronią pamięć historyczną tego unikalnego miejsca. Znajdująca się nieopodal miejscowość Słoboda-Raszkowo do czasów obecnych zachowała typowo polski charakter.

Zapraszamy na specjalne, zamknięte spotkanie, podczas którego przybliżymy temat Raszkowa – jego historii, mieszkańców, przyszłości. Podczas spotkania prof. Helena Krasowska opowie o prowadzonych przez nią badaniach, zaprezentujemy również filmy poświęcone polskim wątkom Naddniestrza.

Spotkanie będzie miało charakter zamknięty: osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt drogą mailową

Listopad 18
Czas: