“Project Eagle” – prezentacja książki Johna S. Micgiela

Październik 21 @ 16:00 - 19:00

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na prezentację najnowszej książki autorstwa dr. Johna S. Micgiela, Project Eagle, będącej analizą roli polskich wywiadowców w raportach i dokumentach wojennych amerykańskiego Biura Służb Strategicznych.

Prezentacja odbędzie się 21 października w Sali Balowej Pałacu Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32) o godzinie 16:00.

W prezentacji udział wezmą:

• Dr John S. Micgiel (visiting profesor Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski
  • Dr hab. Waldemar Grabowski (Instytut Pamięci Narodowej)
  • Dr Zbigniew Kwiecień (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW)
  • Doc. dr Wiktor Ross (Studium Europy Wschodniej, Uniwersytet Warszawski)

W sierpniu 1942 roku przedstawiciele nowo powołanego do życia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta Biura Służb Strategicznych (OSS) nawiązali kontakt z polskimi władzami w Londynie, w wyniku czego powstała Sekcja Polska przy OSS. Dwa lata później, w połowie 1944 roku, członkowie Sekcji Polskiej zaproponowali centrali OSS w Waszyngtonie ściślejszą współpracę, która miała polegać na oddelegowaniu przez Ministerstwo Spraw Wojskowych RP do Sekcji Polskiej OSS kilkudziesięciu niemieckojęzycznych żołnierzy armii polskiej. Głównym celem tej współpracy miała być szpiegowska penetracja zachodnich terenów Trzeciej Rzeszy w celu zbierania informacji strategicznych. Akcja ta otrzymała kryptonim „Project Eagle” i ostatecznie składała się z szesnastu dwuosobowych grup dywersyjnych.

To właśnie historia polskich żołnierzy, członków tych grup, oraz ich raporty – spisywane „na gorąco”, w trakcie rozmów z agentami w kilka dni po przejęciu ich przez wojska amerykańskie – są tematem tej książki.

Praca ta w dużej mierze oparta jest na odtajnionych niedawno materiałach archiwalnych OSS, które są przechowywane w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych.

John S. Micgiel jest amerykańskim historykiem specjalizującym się w najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Przez wiele lat był wykładowcą historii i stosunków międzynarodowych na Wydziale Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Columbia, gdzie m.in. pełnił funkcję dyrektora Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Od lat dziewięćdziesiątych związany ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego jako wykładowca i współpracownik. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy naukowej dr Micgiel został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

/informacje wydawcy/

Październik 21