• To wydarzenie minęło.

“Sojusz Piłsudski-Petlura. Materiały i dokumenty”

2 stycznia @ 08:00 - 31 maja @ 17:00

Z przyjemnością prezentujemy najnowszą książkę wydaną przez Studium Europy Wschodniej.

“Sojusz Piłsudski-Petlura. Dokumenty i materiały” jest pierwszą publikacją w sposób pełny prezentującą wszystkie dostępne źródła i dokumenty związane z zawarciem sojuszu. W książce znalazły się dokumenty z rozmów sierpniowych 1919, rokowań delegacji polskiej i Ukraińskiej Misji Dyplomatycznej w Polsce (październik–grudzień 1919 r.) a także protokoły z rozmów, listy i artykuły poświęcone sojuszowi opublikowane w marcu i kwietniu 1920. Książka powstała jako owoc wspólnej pracy członków Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania
Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921, założonej w marcu 2018 roku przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”.

MINĘŁO RÓWNO STO LAT od podpisania polsko-ukraińskiej umowy sojuszniczej, znanej też jako układ
Piłsudski – Petlura. Sojusz 1920 roku wciąż jednak nie zajął należnego mu miejsca w pamięci obu narodów. Niezbędne wydają się dalsze rzetelne badania nad tym tematem, w szczególności nowe poszukiwania źródłowe.
Istniejącą lukę starali się zapełnić redaktorzy prezentowanego tomu, dotyczącego genezy przymierza polsko-ukraińskiego. Przeprowadzili oni żmudną kwerendę archiwalną w celu zebrania możliwie pełnego
korpusu dokumentów, który ukazuje pełne dramatyzmu poszukiwania drogi do porozumienia, drogi wymagającej trudnych kompromisów, prowadzącej jednak do solidarnej walki ze wspólnym wrogiem.
Oddając ten tom do rąk czytelników, żywimy nadzieję, iż zostanie on dostrzeżony nie tylko przez historyków.
Ufamy, iż przyjrzenie się układowi Piłsudski – Petlura przez pryzmat oryginalnych, często mało znanych bądź trudno dostępnych, dokumentów skłoni do szerszej refleksji. W naszej opinii prezentowane materiały pozwalają dziś, z perspektywy stulecia, spojrzeć bardziej obiektywnie na znaczenie porozumienia, które firmowali swoimi nazwiskami twórcy niepodległych Polski i Ukrainy.
Niniejszy tom jest drugim z kolei, przygotowanym siłami obu stron Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921, założonej w marcu 2018 roku przez Studium Europy
Jan Jacek Bruski Władysław Werstiuk
Współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921

2 stycznia @ 08:00