• To wydarzenie minęło.

Sojusz Piłsudski-Petlura z perspektywy stulecia

21 kwietnia @ 10:00 - 13:00

W tym roku mija dokładnie sto lat od podpisania umowy sojuszniczej pomiędzy II Rzeczpospolitą i Ukraińską Republiką Ludową, znanej też jako układ Piłsudski – Petlura. Umowy, której zawarcie pokazało, iż braterstwo między narodami jest silniejsze niż historyczne animozje. Sojusz 1920 roku, który uznawał istnienie URL, ustalał granice pomiędzy oboma państwami i zakładał współpracę militarną w walce z bolszewikami wciąż jednak nie zajął należnego mu miejsca w pamięci obu narodów.

Co roku Studium Europy Wschodniej wraz z członkami Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w Latach 1917-1921 upamiętnia datę 21 kwietnia 1920, czyli dzień zawarcia sojuszu, organizacją międzynarodowej konferencji naukowej. W tym roku, oprócz planowanej konferencji wydana zostanie również książka, w której zebrane zostały (niekiedy niepublikowane wcześniej) dokumenty i materiały źródłowe dotyczące tamtych wydarzeń.

Ze względu na pandemię koronawirusa konferencja nie będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie. Tegoroczna konferencja przyjmie formę elektroniczną i odbędzie się za pośrednictwem łączności internetowej. Całość konferencji udostępnimy na naszej stronie internetowej.

W konferencji udział wezmą

• Dyrektor Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Walerij Smolij,
  • Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki,
  • Rektor Uniwersytetu Narodowego „Akademia Kijowsko-Mohylańska” Andrij Mełeszewycz,
  • Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz,
  • Dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Włodzimierz Suleja.

Podczas konferencji wygłoszone zostaną następujące wystąpienia:

• Referat Jana Jacka Bruskiego: Sojusz z Ukrainą w koncepcjach Józefa Piłsudskiego
    Dyskutanci: Walentyna Piskun, Ola Hnatiuk
  • Referat Władysława Werstiuka: Umowa Warszawska i międzynarodowy kontekst kształtowania się państwowości ukraińskiej
    Dyskutanci: Hennadij Korolow, Włodzimierz Mędrzecki
  • Prezentacja książki „Sojusz Piłsudski–Petlura. Dokumenty i materiały” Jan Pisuliński, Witalij Skalski
    Dyskutanci: Mirosław Szumiło, Leonid Zaszkilniak

Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM KONFERENCJI

Telekonferencja odbędzie się 21 kwietnia w godzinach 10:00-13:00 (CET), 11:00-14:00 (EET) na platformie ZOOM (pod tym linkiem). Ze względów technicznych nagranie konferencji opublikujemy w całości po jej zakończeniu

Czas: