Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. a wolność państw i narodów regionu

26 października 2020 @ 10:00 - 19:00

Studium Europy Wschodniej UW i czasopismo „Nowy Prometeusz”
mają zaszczyt zaprosić na
MIĘDZYNARODOWĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ POŚWIĘCONĄ PROMETEIZMOWI

Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. a wolność państw i narodów regionu

szesnasta z cyklu dorocznych sesji prometejskich

 

Konferencja odbędzie się w dwudziestą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia i Włodzimierza Bączkowskiego.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 26 października 2020. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczna konferencja odbędzie się w formacie internetowym. Pełne nagranie z konferencji udostępnione zostanie na naszym kalane YouTube. Konferencja na żywo dostępna będzie przez platformę Google

 

Patronem medialnym konferencji jest czasopismo Nowy Prometeusz, poświęcone szeroko rozumianej tematyce prometejskiej.

Nowy Prometeusz jest czasopismem specjalistycznym, dotyczącym stosunków politycznych, kulturowych, gospodarczych i wyznaniowych na obszarze Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Środkowej i basenu Morza Czarnego.

Inspiracją do stworzenia czasopisma były takie tytuły jak: Prométhée, a następnie La Revue de Prométhée wychodzące w Paryżu w latach 1926 – 1940 dzięki wsparciu ówczesnych polskich władz. Prometeizm, choć dziś z oczywistych względów nie aktualny w oryginalnym znaczeniu jako ideologia i praktyka polityczna, może stanowić wzór rozwijania badań i popularyzowania wiedzy o Europie Wschodniej, Azji Środkowej i basenie Morza Czarnego w Polsce.

Na łamach Nowego Prometeusza będą publikowane, inicjowane m.in. przez redakcję, debaty z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów na tematy związane wielowymiarową obecnością Polski na wyżej wymienionych obszarach. Zamieszczane będą również materiały dotyczące ważnych dla Polski procesów transformacji różnych dziedzin społecznego i politycznego oraz rozwoju relacji tych państw zarówno z Zachodem, jak pomiędzy sobą. Czasopismo będzie źródłem wiedzy i miejscem dla dyskusji na tematy historyczne oraz platformą służącą wzbogacaniu wiedzy i uzupełnianiu tradycji polskiej myśli politycznej z okresu międzywojennego. Nowy Prometeusz stawia sobie za cel przybliżanie postaci, które w ruchu prometejskim i polityce tego okresu odegrały istotne role.

Szczegóły

Data:
26 października 2020
Czas:
10:00 - 19:00
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
,