• To wydarzenie minęło.

Żegnamy Jerzego Targalskiego

28 września @ 08:00 - 21:00

Jerzego Targalskiego nie można wspominać w jednym kontekście. Był cenionym ekspertem zajmującym się przemianami ustrojowymi w Europie Środkowej i Wschodniej, doskonałym wykładowcą, płodnym autorem i ostrym polemistą. Za czasów PRL był opozycyjnym działaczem i wydawcą. Był historykiem, ale ukończył też filologię starożytnego wschodu, a w bieżącej pracy sięgał do źródeł w kilkunastu nowożytnych językach. Publikował prace związane z historią i współczesną polityką. Był badaczem, ale nad karierę akademicką przedkładał bieżącą politykę, publicystykę, spór. Jak wspomina go jeden z przyjaciół „wychował pokolenie ekspertów od Rosji i Europy Wschodniej”.

Dawni studenci wspominając go jako wykładowcę bardzo wymagającego (egzaminy zdawało się najczęściej w kilku podejściach). Oczekiwał nie tylko znajomości faktów, ale przede wszystkim analitycznego, krytycznego myślenia. Wymagał od studentów naprzemiennego bronienia przeciwstawnych tez przy czym jego własne zdecydowane poglądy nie oznaczały obowiązku zgadzania się we wszystkim z prowadzącym zajęcia. Jego niegdysiejsi studenci i późniejsi współpracownicy podkreślają, jak wielką wagę przywiązywał do znajomości języków regionu, niezbędnej aby sięgać do faktycznych, czystych źródeł informacji. Zauważają też, że już w 1990 roku, a więc w epoce sprzed eksplozji internetu i błyskawicznego rozwoju mediów społecznościowych wydał broszurę opisującą techniki dezinformacji.

Współpracownicy Jerzego Targalskiego pamiętają go też jako gorącego zwolennika budowy silnego bloku państw leżących między Niemcami i Rosją, orędownika rozwijania sojuszów polsko-ukraińskiego, polsko-litewskiego, polsko-białoruskiego. Wierzył, że drogą do budowania siły Polski jest porozumienie między tymi krajami i narodami.

Zmarły współpracował od 1976 roku z Komitetem Obrony Robotników (KOR), uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla osób represjonowanych, był kolporterem i twórcą niezależnych pism. Współpracował z “Głosem” i Wydawnictwem “Krąg”. Brał udział w zakładaniu czasopism “Niepodległość” oraz “Obóz”. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 r. działał w podziemiu. Następnie do 1997 r. przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z “Kontaktem” i paryską “Kulturą” oraz radiem Wolna Europa. Po powrocie z emigracji pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego PAI-Press i dyrektora PAI-Internet, a od 2006 do 2009 był członkiem zarządu Polskiego Radia. Był blogerem oraz współpracownikiem Gazety Polskiej” i Telewizji Republika.

Zmarł 19 września w wieku 69 lat.

Czas: