Facebook zamknął stronę o łotewskim Legionie SS

10-08-18 Promocja 0 comment

Sieć społecznościowa Facebook zamknęła największą stronę poświęconą historii łotewskiego Ochotniczego Legionu SS Wolontariatu, na której publikowano zdjęcia żołnierzy, wspomnienia z gazet, książek i archiwów rodzinnych.

Grupa o nazwie „Foto un stāsti par Latviešu leģionu un Latviešu karavīriem 2 PK” („Zdjęcia i historie o łotewskim legionie i jego żołnierzach”) z setkami wpisów działała przez trzy lata, miała około 3300 użytkowników.

Część opublikowanych materiałów zapisano, ale niektóre zostały utracone, powiedział jeden z administratorów grupy Maris Jurciņš. Jurcie wysłał skargę do Facebooka, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

„Naszym celem była popularyzacja tematu legionu na Łotwie. Chcemy pokazać, że nie byli to  żadni przestępcy i faszyści. Wszystkie materiały zamieszczone na stronie były cenne, ponieważ  udało się pozyskać je od  bliskich , dla których, moim zdaniem, było to bardzo ważne. Szkoda, że wielu ludzi nie potrafi tego ocenić” – powiedział.

Łotewski Ochotniczy Legion SS (łot. Latviešu SS brīvprātīgo leģions, niem. Lettische SS-Freiwilligen-Legion) – to narodowa formacja  wojskowa utworzona przez dowództwo niemieckie w czasie II wojny światowej na terytorium Łotwy. Legion był częścią oddziałów SS i został utworzony z dwóch dywizji SS: 15 i 19  Grenadierskiej .

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium