Freedom House: wolność Internetu w Rosji jest co raz bardziej ograniczana

07-11-19 Promocja 0 comment

Znana organizacja Freedom House, która zajmuje się kwestią wolności i obrony praw obywatelskich, opublikowała raport Freedom on the Net 2019 z którego wynika, że wolność w Internecie mieszkańców Rosji jest co raz bardziej ograniczana. Rosja dostała w tym rankingu 31 punkt na 100 możliwych.

Problemy z wolnością w Internecie odnotowano także w innych krajachpostsowieckich. Białoruś dostała 35 punktów, Azerbejdżan – 39, Kazachstan 32, Uzbekistan – 26. Spośród krajów byłego Związku Sowieckiego najlepiej pod tym względem sytuacja wygląda w Armenii (76 punktów) oraz w Estonii – 94. Estończykom zabrakło tylko 1-go punktu do lidera w rankingu wolności w Internecie – Islandii. Badanie przeprowadzono w 65 krajach, w których mieszka 87% użytkowników sieci.

Od 1 listopada br. w Rosji zaczęła obowiązywać tzw. ustawa o Runecie oraz znowelizowane ustawy o środkach łączności i informacji. Wg ustawodawcy, nowe rozwiązania prawne mają zagwarantować bezpieczeństwo Internetu w przypadku zagrożeń zewnętrznych. Nie podzielają tej opinii organizacje pozarządowe, które obawiają się, że nowe prawo jeszcze bardziej wzmocni kontrolę państwa nad środkami komunikacji cyfrowej.

Źródło: polit.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium