Gazprom grozi wstrzymaniem dostaw gazu do Mołdawii

23-11-21 Promocja 0 comment

Gazprom 22 listopada poinformował  Mołdawię o możliwym wstrzymaniu dostaw gazu w ciągu 48 godzin z powodu braku płatności w ramach obowiązującej umowy. Powiedział o tym rzecznik koncernu Siergiej Kuprijanow.

W październiku Gazprom i Moldovagaz po długich negocjacjach przedłużyły kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Mołdawii na pięć lat. Nowa cena gazu w listopadzie miała wynieść 450 USAD za tysiąc m3, a dalej będzie zależała od sytuacji na rynku.

„Mając na uwadze trudną, bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową Mołdawii (…) Gazprom zdecydował się na podpisanie umowy praktycznie na warunkach strony mołdawskiej. Jednak z istotnym punktem: Mołdawia ureguluje 100% bieżącej płatności za gaz w terminie” – oświadczył Kuprijanow. Dodał, że Gazprom jest „bardzo rozczarowany niewywiązaniem się Kiszyniowa ze swoich zobowiązań.

„Kolejny termin  bieżących płatności upływa 22 listopada. W związku z tym Gazprom, zgodnie z umową, poinformował stronę mołdawską, że dostawy gazu do Mołdawii zostaną wstrzymane za 48 godzin” – powiedział przedstawiciel rosyjskiego monopolisty.

Dodajmy, że Mołdawia zużywa około 2,8 miliarda m3 gazu rocznie, z czego tylko 1,1 mld idzie do prawobrzeżnej części republiki, a resztę – około 1,7 mld m3 wykorzystuje samozwańcza tzw. Naddniestrzańska Republika Mołdawska.

Źródło: Point.md 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium